Aalto-universitetets studentkår har ett nytt policydokument

Aalto-universitetets studentkår (AUS) har godkänt ett nytt policydokument vid delegationsmötet den 14 december. I år har policydokumentet genomgått en fullständig översyn. Den föregående revideringen ägde rum år 2018. Enligt den nya policyn är AUS bland annat en feministisk och anti-rasistisk studentkår.
Four students laying on top of white paper and reading

Aalto-universitetets studentkår har nya politiska riktlinjer, som godkändes av delegationen vid dess möte den 14 december. Det så kallade policydokumentet fastställer studentkårens inställning till politiska frågor och ger en ram för samhällsdebatten. Policydokumentet fungerar framför allt som ett verktyg för påverkansarbete, såväl som ett vägledande dokument. Förnyelseprocessen fokuserade på att göra både strukturella och innehållsmässiga förändringar. 

I det nya policydokumentet delas studentkårens riktlinjer in i tre påverkansdimensioner: samhället, Aalto-gemenskapen och utbildningspolitiken.

"Förutom strukturella förändringar fanns det ett tydligt behov av att uppdatera politiska linjer till nutiden. Stora förändringar i linjerna syns i kommentarerna om förändringar i studerandenas försörjning och välbefinnande. Dessutom ökade betydelsen av påverkansarbete gentemot universitetet, t.ex. när det gäller utrymmes- och språkprinciper. Det var också ett stort framsteg att officiellt förklara AUS som en feministisk studentkår", kommenterar Ida Parkkinen, studentkårens styrelseordförande. 

Det nya policydokumentet är slutresultatet av samarbetet mellan studentkåren och delegationen. Syftet var att skapa ett policydokument som skulle återspegla studentkårens åsikter. Påverkansutskottet, som bestod av företrädare för olika grupper i delegationen, arbetade i nära samarbete med AUS kontor.

Påverkansutskottet har spelat en nyckelroll när det gäller att skapa nya linjer för policydokumentet: ”Påverkansutskottet deltog i bearbetningen av policydokumentet i god anda under hela förnyelseprocessen. Ibland väckte registreringarna hetsig debatt, vilket definitivt är positivt och passande för situationen. Slutresultatet återspeglar gemenskapens åsikter”, kommenterar påverkansutskottets ordförande Veera Ollikainen. 

Det nya policydokumentet finns nedan.

Mer information:

Nea Baarman, chef för kommunikationen och påverkansarbetet

nea.baarman@ayy.fi

Ida Parkkinen, styrelseordförande

Ida.parkkinen@ayy.fi

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Ajankohtaista Publicerat:

Utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning

Aalto-universitetets studentkår ledigförklarar uppdragen som studentrepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning (DEWG) 2027.
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Kompletterande utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Aalto-universitetets förvaltning

Aalto-universitetets studentkår (AUS) söker studeranderepresentanter i Aalto-universitetets förvaltning för 2026. Den kompletterande utlysningen börjar den 24 september 2026 och löper ut den 11 oktober 2026 kl. 23.59. Styrelsen för AUS väljer studeranderepresentanter senast den 31 oktober 2026.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

AUS föreslår Joona Lipponen till FSF:s ordförande

Aalto-universitetets studentkår (AUS) föreslår Joona Lipponen till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelseordförande år 2027. Styrelsen väljs på förbundsmötet 13-14.11.2026 i Esbo.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Publicerat:

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron