Aalto-universitetets studentkår har ett nytt policydokument

Aalto-universitetets studentkår (AUS) har godkänt ett nytt policydokument vid delegationsmötet den 14 december. I år har policydokumentet genomgått en fullständig översyn. Den föregående revideringen ägde rum år 2018. Enligt den nya policyn är AUS bland annat en feministisk och anti-rasistisk studentkår.
Four students laying on top of white paper and reading

Aalto-universitetets studentkår har nya politiska riktlinjer, som godkändes av delegationen vid dess möte den 14 december. Det så kallade policydokumentet fastställer studentkårens inställning till politiska frågor och ger en ram för samhällsdebatten. Policydokumentet fungerar framför allt som ett verktyg för påverkansarbete, såväl som ett vägledande dokument. Förnyelseprocessen fokuserade på att göra både strukturella och innehållsmässiga förändringar. 

I det nya policydokumentet delas studentkårens riktlinjer in i tre påverkansdimensioner: samhället, Aalto-gemenskapen och utbildningspolitiken.

"Förutom strukturella förändringar fanns det ett tydligt behov av att uppdatera politiska linjer till nutiden. Stora förändringar i linjerna syns i kommentarerna om förändringar i studerandenas försörjning och välbefinnande. Dessutom ökade betydelsen av påverkansarbete gentemot universitetet, t.ex. när det gäller utrymmes- och språkprinciper. Det var också ett stort framsteg att officiellt förklara AUS som en feministisk studentkår", kommenterar Ida Parkkinen, studentkårens styrelseordförande. 

Det nya policydokumentet är slutresultatet av samarbetet mellan studentkåren och delegationen. Syftet var att skapa ett policydokument som skulle återspegla studentkårens åsikter. Påverkansutskottet, som bestod av företrädare för olika grupper i delegationen, arbetade i nära samarbete med AUS kontor.

Påverkansutskottet har spelat en nyckelroll när det gäller att skapa nya linjer för policydokumentet: ”Påverkansutskottet deltog i bearbetningen av policydokumentet i god anda under hela förnyelseprocessen. Ibland väckte registreringarna hetsig debatt, vilket definitivt är positivt och passande för situationen. Slutresultatet återspeglar gemenskapens åsikter”, kommenterar påverkansutskottets ordförande Veera Ollikainen

Det nya policydokumentet finns nedan.

Mer information:

Nea Baarman, chef för kommunikationen och påverkansarbetet

nea.baarman@ayy.fi

Ida Parkkinen, styrelseordförande

Ida.parkkinen@ayy.fi

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

tuhkimontie
Pressmeddelande Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten

På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.
opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.