Beskyddare för Tempaus är Suzanne Innes-Stubb

Beskyddare för Tempaus 2024 är Suzanne Innes-Stubb, republikens presidents maka! Detta är hennes hälsning till oss alla:
Suzanne Innes-Stubbin kasvokuva, jossa hän hymyilee

”Bästa volontärer,

Volontärarbete är ett utmärkt sätt att träffa nya människor, medverka till världen på ett betydelsefullt sätt och njuta av sitt befinnande samtidigt. Om du så är passionerad för miljön, vill hjälpa mindre bemedlade eller bara vill dela ditt kunnande och din tid för att göra världen till en ljusare plats, uppmuntrar jag dig att delta i sådant volontärarbete som står nära ditt hjärta. Om det du söker inte ännu finns, börja ett nytt volontärprojekt! Det behövs endast en lite gnutta möda av oss alla så kan vi tillsammans förbättra en annan människas liv och världen vi lever i enormt kolossalt.

Tack!”

- Suzanne Innes-Stubb, republikens presidents maka

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?

Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.