Studenterna rycker ut: utför 2000 timmar volontärarbete i veckan

Studerandena vid Aalto-universitetet vill öka volontärarbetets uppskattning i Finland. Under Tempausveckan utför studenterna volontärarbete tillsammans motsvarandes ett personarbetsår.
Tempaus - Kaikkien käsien jälki

Under Tempausveckan 21–25.10 drar studenterna från olika studieområden och årskurser sitt strå till stacken för det gemensamma bästa i blodgivningens, naturskyddets, psykiska hälsans, idrottsevenemangens och monumentbyggandets tecken.

Målet med Tempaus Allas handavtryck är att med studentkrafter utföra 2000 timmar volontärarbete motsvarandes ett personarbetsår och på så vis fästa uppmärksamhet vid volontärarbetets betydelse och omfattning i det finländska samhället. Enligt en undersökning gjord av Kansalaisareena ry ger volontärverksamhet över 3 miljarder euro per år, även om insatsen inte syns i bruttonationalprodukten.

”När ekonomin åtstramas har arbetets produktivitet blivit allt viktigare. Det är ändå inte bra att glömma volontärarbete som genomskär hela finländska samhället och som har synts som talkoanda genom historien. Volontärarbete har en betydande roll och får inte alltid det tack som det förtjänar. Det har ett viktigt värde. Vi upplever att volontärarbete idag inte får den uppskattning som det förtjänar i samhället”, berättar Tempausstabens ordförande, studerande Niina Tapanainen.

I år ordnar Aalto-universitetets studentkår (AUS) Tempaus för första gången sedan år 2016. Tempaus är studenternas traditionella sätt att påverka ett tema som de anser är viktigt utnyttjandes gemenskapens kraft. Tempaus historia når hundra år tillbaka i tiden till teknologkulturen.

Tilläggsinformation:

Niina Tapanainen
Tempausstabens ordförande, Aalto-universitetets studentkår
tel. 0503314314 / niina.tapanainen@ayy.fi

Bekanta dig med Tempausveckans program: https://www.ayy.fi/sv/evenemang

Läs mer om Tempaus: https://tempaus.fi/sv/

Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 17 000 studerande i teknik, handelsvetenskaper och konst. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor.

Tempaus är en gärning som utnyttjar studenternas kollektiva styrka och som eftersträvar att lyfta fram ett tema som studenterna anser är viktigt och aktuellt bland allmänheten. Alla handavtryck -Tempaustemat är uppskattningen av volontärarbete och dess betydelse i det finländska samhället.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Student card
Ajankohtaista Publicerat:

Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler

Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.
Otakaari
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya Design Notebook har publicerats

Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!