Studentkårens röstning i full fart

Omröstningen i AUS delegationsval började på måndagen den 28 oktober kl. 12. På torsdag samma vecka var röstningen redan i full gång: över 2000 röster hade givits! Omröstningen pågår fram till tisdagen den 5 november kl. 16.
Vaalipaneelin osallistujat näyttävät kylttejä, joissa lukee JOO

Omröstningen i AUS delegationsval började på måndagen den 28 oktober kl. 12. På torsdag samma vecka var röstningen redan i full gång: över 2000 röster hade givits!

Till äran av valet ordnade AUS även en delegationsvalpanel där kandidater från följande grupper deltog: Vapaus Valita, Våga, Kylterirengas, LUOVA, SCIsma, Grönare Aalto, Pro Arte och Voltti. I valpanelen diskuterades livligt bland annat studentkårernas tvångsmedlemskap, studentcentrumets framtid, AUS byggprojekt samt medlemsavgifter och trespråkighet. 

Betydelsen av att rösta i delegationsvalet lyftes även fram i panelen. Delegationen har en central roll för beslutsfattandet i studentkåren. Delegationen fattar bland annat beslut om studentkårens strategi, värderingar, stadgar, budget, policydokument och om en budget på 17 miljoner på koncernnivå. Under det pågående året har delegationen fattat beslut om t.ex. valet av verksamhetsledare, framtiden för Aino-tidningen och om ändringarna i studentkårens stadgar. Du kan läsa mer om delegationen här.

Över 293 kandidater ställer upp i valet. Du kan bekanta dig med kandidaterna och deras synpunkter här eller använda valkompassen.

Omröstningen pågår fram till tisdagen den 5 november kl. 16. Röstberättigade är alla AUS medlemmar som betalat sin medlemsavgift senast 15.9.2019. Rösta här: https://vaalit.ayy.fi.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?

Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.