Edustajistovaalien äänestys täydessä vauhdissa

AYY:n edustajistovaalit järjestetään 28.10.-5.11. Vaaleissa on ehdolla 293 ehdokasta.
Vaalipaneelin osallistujat näyttävät kylttejä, joissa lukee JOO

AYY:n edustajistovaalien äänestys alkoi maanantaina 28.10. klo 12. Saman viikon torstaina äänestys oli jo hyvässä vauhdissa: ääniä oli annettu yli 2000!

Vaalien kunniaksi AYY järjesti myös edustajistovaalipaneelin, jossa oli ehdokkaita seuraavista ryhmistä: Vapaus Valita, Våga, Kylterirengas, LUOVA, SCIsma, Vihreämpi Aalto, Pro Arte ja Voltti. Vaalipaneelissa käytiin vilkastakin keskustelua muun muassa ylioppilaskuntien pakkojäsenyydestä, opiskelijakeskuksen tulevaisuudesta, AYY:n rakentamisprojekteista ja jäsenmaksusta sekä kolmikielisyydestä. 

Paneelissa nousi esille myös edustajistovaaleissa äänestämisen merkitys. Edustajistolla on keskeinen rooli ylioppilaskunnan päätöksenteossa. Edustajisto päättää muun muassa ylioppilaskunnan strategian, arvot, säännöt, talousarviot, linjapaperit sekä konsernitasolla jopa 17 miljoonan euron budjetista toimintaa ohjaavalla tasolla. Kuluvan vuoden aikana edustajisto on päättänyt esimerkiksi toiminnanjohtajan valinnasta, Aino-lehden tulevaisuudesta ja muutoksista ylioppilaskunnan sääntöihin. Voit lukea lisää edustajistosta täältä.

Vaaleissa on ehdolla yhteensä 293 ehdokasta. Voit tutustua ehdokkaisiin ja heidän kantoihinsa täällä tai tehdä vaalikoneen.

Äänestys on auki tiistaihin 5.11. klo 16 asti. Äänioikeutettuja ovat kaikki AYY:n jäsenet, jotka ovat maksaneet jäsenmaksunsa 15.9.2019 mennessä. Äänestä täällä: https://vaalit.ayy.fi.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Ajankohtaista Julkaistu:

Hakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta avaa haun opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään (DEWG) vuodelle 2027.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Täydennyshakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi 

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta hakee täydennyshaussa Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja vuodelle 2026. Haku aukeaa 24.9.2026 ja päättyy 11.10.2026 kello 23.59. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee opiskelijaedustajat 31.10.2026 mennessä.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY esittää Joona Lipposta SYLin puheenjohtajaksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Joona Lipposta Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2027. Hallitus valitaan liittokokouksessa 13.-14.11.2026 Espoossa.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi