Sök till slottsvärd eller invånarrådet

På AUS får invånarna verka för sin boendetrivsel och utveckla boendet på många sätt. Invånarna kan verka som slottsvärdar, på husmöten, i invånarrådet och i samarbetsorgan för boendet. Husmötena som ordnas i november-december – följ husets anslagstavla.
Hae linnanisännäksi

Slottsvärdar och husmöten

Alla AUS fastigheter har en egna slottsvärdar. Hen är en förtroendeperson som invånarna utsett och verkar som kontaktperson mellan invånarna och studentkåren. Till slottsvärdens uppgifter hör bland annat att granska husets skick och svara på invånarnas frågor om huset.

Slottsvärdarna väljs på husmötena som ordnas varje år i november-december. Mandatperioden är ett kalenderår. För slottsvärdarna ordnas möten och rekreation regelbundet, och i början av mandatperioden även utbildning för uppdraget.  För uppdraget betalas ett månatligt arvode om 90 euro och slottsvärdens emblem och band får användas som akademiska ordnar.

Husmöten hålls årligen och alla invånare i ifrågavarande hus är välkomna på mötet. Föredragningslistan delas ut som ett meddelande till varje bostad och hängs upp på husets anslagstavla. På mötet väljs slottvärden och invånarrådet. Dessutom kan aktuella utvecklingsområden för boendet diskuteras.

Invånarrådet

På husmötena kan  även ett invånarråd utses som kan ge förslag för boendetrivseln, utveckla lokalerna i huset och ordna mångahanda verksamhet för invånarna. Utvecklingsförslagen kan även skickas till AUS för att få hjälp med att förverkliga förslagen. Invånarråden får finansiering av studentkåren till exempel för gemensamma möbelanskaffningar och tillställningar. Mångaslags idéer kan förverkligas, till exempel  kan gemensamma lokaler inredas, tillställningar för invånare ordnas och till exempel  husets länkbastutider påverkas.

I invånarrådet kan 3–8  personer sitta och rådets ordförande är husslottsvärden.
 

Samarbetsorgan för boende ASY

Syftet med samarbetsorganet för boende är att utveckla AUS boende som en mer omfattande helhet. Medlemmarna i samarbetsorganet utvecklar slottsvärdarnas verksamhet och kan om de så önskar påverka reglementet för boendet. Dessutom utnämner samarbetsorganet sina representanter till bostadskommittén och ekonomidirektionen.

I januari väljs 6–10 slottsvärdar och 2–3 studentkårsrepresentanter till samarbetsorganet för boende.

AYY bryr sig om sina invånare och vill utveckla bostäder baserat på elevernas åsikter och idéer. Du kan be din slottsvärd eller AUS's boenderådgivare för mer information om dessa uppgifter. Du är alltid välkommen att berätta med nya idéer för förbättring!

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.
Havainnekuva Otakaari 15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 första ansökningsomgång börjar i mars

Ansökningen till Otsvängen 15 nya studentbostäder som byggs börjar 16 mars. 153 moderna bostäder blir färdiga i bostadsobjektet som planerats att motsavara den moderna studentens behov helt i kärnan av Aalto-universitetets campus.