Sök till FSF:s kommittéer

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket. I kommittéerna får du lära dig och göra nationellt påverkansarbete om utvecklingssamarbete och klimatpolitik.
Hymyileviä nuoria

Delegationen för utvecklingssamarbete (KENKKU) administrerar FSF:s utvecklingssamarbetsprojekt tillsammans med sakkunniga och styrelsemedlemmen. FSF har två utvecklingssamarbetsprojekt- ett i Etiopien och ett i Zambia. Båda projekten koncentrerar sig på stödandet av handikappade studenters högutbildning. Mandatperioden börjar i augusti 2024 och tar slut i juli 2025. Delegationen sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

Klimatnätverket är en grupp bestående av studentkårernas funktionärer och studenter som skriver bloggtexter på FSF:s webbplats, representerar FSF vid behov på olika jippon och evenemang, deltar i olika remissbehandlingar som rådgivande organ och ger idéer till och utvecklar FSF:s och studentkårernas klimatpåverkan. Mandatperioden börjar i augusti 2024 och tar slut i juli 2025. Klimatnätverket sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

”Som medlem i FSF:s klimatnätverk har jag fått delta i intressanta evenemang, bekanta mig med andra studentkårers medlemmar och lära mig om påverkan på nationell nivå. Verksamheten har varit mycket inspirerande. Jag rekommenderar varmt att söka till FSF:s kommittéer, om hållbar utveckling intresserar!” – Wilma Branders, FSF:s klimatnätverksmedlem 2023–2024

Sök som AUS representant genom att skicka ett motivationsbrev till styrelsemedlemmen Wilma Branders som ansvarar för socialpolitik och hållbar utveckling (wilma.branders@ayy.fi) senast söndag 7.4.2024. AUS styrelse väljer de tre lämpligaste kandidaterna till båda uppgifterna och förmedlar ansökningarna till FSF senast 14.4. FSF:s styrelse väljer maximalt 15 medlemmar till vartdera organet utifrån studentkårernas kandidater.

Mer information om KENKKU och klimatnätverket finns bakom nedanstående länkar och fås av styrelsemedlem Wilma Branders (wilma.branders@ayy.fi)

KENKKU:s ansökningsutlysning: https://syl.fi/sv/ansok-till-fsfs-delegation-for-utvecklingssamarbete-2/

Klimatnätverkets ansökningsutlysning: https://syl.fi/sv/ansokan-till-fsfs-klimatnatverk-ar-oppen/

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Team Manta 2023 Havis Amandan suihkulähteen edessä pitelemässä Mantan lakkia kädessä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Ansökningen till Team Manta 2027 är nu öppen

Ser du dig själv läggandes mössan på statyn Havis Amanda nästa år när hundratusentals människor hurrar på Esplanaden och Salutorget? Din chans har kommit då ansökningen till Team Manta är öppen 23.3.-10.4.2026.
Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper

Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Publicerat:

AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur

Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs

I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.
Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.