Sök till FSF:s kommittéer

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket. I kommittéerna får du lära dig och göra nationellt påverkansarbete om utvecklingssamarbete och klimatpolitik.
Hymyileviä nuoria

Delegationen för utvecklingssamarbete (KENKKU) administrerar FSF:s utvecklingssamarbetsprojekt tillsammans med sakkunniga och styrelsemedlemmen. FSF har två utvecklingssamarbetsprojekt- ett i Etiopien och ett i Zambia. Båda projekten koncentrerar sig på stödandet av handikappade studenters högutbildning. Mandatperioden börjar i augusti 2024 och tar slut i juli 2025. Delegationen sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

Klimatnätverket är en grupp bestående av studentkårernas funktionärer och studenter som skriver bloggtexter på FSF:s webbplats, representerar FSF vid behov på olika jippon och evenemang, deltar i olika remissbehandlingar som rådgivande organ och ger idéer till och utvecklar FSF:s och studentkårernas klimatpåverkan. Mandatperioden börjar i augusti 2024 och tar slut i juli 2025. Klimatnätverket sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

”Som medlem i FSF:s klimatnätverk har jag fått delta i intressanta evenemang, bekanta mig med andra studentkårers medlemmar och lära mig om påverkan på nationell nivå. Verksamheten har varit mycket inspirerande. Jag rekommenderar varmt att söka till FSF:s kommittéer, om hållbar utveckling intresserar!” – Wilma Branders, FSF:s klimatnätverksmedlem 2023–2024

Sök som AUS representant genom att skicka ett motivationsbrev till styrelsemedlemmen Wilma Branders som ansvarar för socialpolitik och hållbar utveckling (wilma.branders@ayy.fi) senast söndag 7.4.2024. AUS styrelse väljer de tre lämpligaste kandidaterna till båda uppgifterna och förmedlar ansökningarna till FSF senast 14.4. FSF:s styrelse väljer maximalt 15 medlemmar till vartdera organet utifrån studentkårernas kandidater.

Mer information om KENKKU och klimatnätverket finns bakom nedanstående länkar och fås av styrelsemedlem Wilma Branders (wilma.branders@ayy.fi)

KENKKU:s ansökningsutlysning: https://syl.fi/sv/ansok-till-fsfs-delegation-for-utvecklingssamarbete-2/

Klimatnätverkets ansökningsutlysning: https://syl.fi/sv/ansokan-till-fsfs-klimatnatverk-ar-oppen/

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.
Marcel vaaka
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026

Marcell Berta har valts till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelse för år 2026. Förbundsmötet som ordnades i Otnäs i Esbo röstade om styrelsemedlemmarna 14.-15.11.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Joona Lipponen valdes till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande

Aalto-universitetets studentkårs delegation utnämnde Joona Lipponen till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande 2026.