Hae SYLin toimikuntiin

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon. Toimikunnissa pääset oppimaan ja tekemään valtakunnallista vaikuttamistyötä kehitysyhteistyön ja ilmastopolitiikan saralla.
Hymyileviä nuoria

Kehitysyhteistyöasiain neuvottelukunta (KENKKU) hallinnoi SYLn kehitysyhteistyöhankkeita yhdessä kehityspolitiikan asiantuntijan ja hallituksen jäsenen kanssa. SYLillä on käynnissä kaksi kehitysyhteistyöhanketta - toinen Etiopiassa ja toinen Sambiassa. Molemmat hankkeista keskittyvät vammaisten opiskelijoiden korkeakouluttautumisen tukemiseen. Toimikausi alkaa elokuussa 2024 ja loppuu heinäkuussa 2025. Neuvottelukunta kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.

Ilmastoverkosto on ylioppilaskuntien toimijoista ja opiskelijoista koostuva ryhmä, joka kirjoittaa SYLin nettisivuille blogitekstejä, edustaa tarvittaessa SYLiä erilaisissa tempauksissa ja tapahtumissa, osallistuu erilaisiin lausuntokierroksiin neuvoa-antavana elimenä sekä ideoi ja kehittää SYLin ja ylioppilaskuntien ilmastovaikuttamista. Toimikausi alkaa elokuussa 2024 ja loppuu heinäkuussa 2025. Ilmastoverkosto kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.

"SYLin ilmastoverkoston jäsenenä olen päässyt osallistumaan kiinnostaviin tapahtumiin, tutustumaan muiden ylioppilaskuntien jäseniin ja oppimaan vaikuttamista kansallisella tasolla. Toiminta on ollut todella inspiroivaa. Suosittelen lämpimästi SYLin toimikuntiin hakemista, jos kestävä kehitys kiinnostaa!" – Wilma Branders, SYLin ilmastoverkoston jäsen 2023–2024

Hae AYY:n edustajaksi lähettämällä motivaatiokirje sosiaalipolitiikasta ja kestävästa kehitykseksestä vastaavalle hallituksen jäsenelle Wilma Brandersille (wilma.branders@ayy.fi) viimeistään sunnuntaina 7.4.2024. AYY:n hallitus valitsee sopivimmat kolme ehdokasta kumpaankin tehtävään ja välittää hakemukset SYLille 14.4. mennessä. SYLin hallitus valitsee ylioppilaskuntien ehdokkaista maksimissaan 15 jäsentä kumpaankin toimielimeen.

Lisää tietoa KENKKUsta ja ilmastoverkostosta löydät alla olevista linkeistä ja hallituksen jäsen Wilma Brandersilta (wilma.branders@ayy.fi)

KENKKUn hakukuulutus: https://syl.fi/hae-sylin-kehitysyhteistyoneuvottelukunnan-jaseneksi/

Ilmastoverkoston hakukuulutus: https://syl.fi/haku-sylin-ilmastoverkostoon-on-auki/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?

Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!