AUS styrelse för år 2022 har valts
AUS styrelsemedlemmar för år 2022 är:
Otto Usvajärvi, BIZ, ordförande
Kaisla Soljanto, ARTS
Veera Ollikainen, CHEM
Marianna Malkamäki, SCI
Velma Pohjonen, SCI
Ida Parkkinen, SCI
Erik Halttunen, BIZ
Vili Ripatti, SCI
Sampo Sainio, ENG
Tomas Kurenniemi, ENG, BIZ
Styrelsemedlemmarnas ansvarsområden bestäms officiellt på styrelsens första möte.
”Det kommande årets styrelse har utmärkta färdigheter att främja verksamhetsplansprojekt som godkänts av delegationen samt visionen om studentkårens framtid. Jag litar på att vi med denna sammansättning omfattande kan lyfta fram medlemmarnas synpunkter i det operativa beslutsfattandet”, kommenterar Otto Usvajärvi, styrelsebildaren och ördförande för AUS styrelse för nästa år.
På samma möte AYYE 2/2022 valde delegationen delegationens viceordförande för år 2022. Till första viceordförande valdes Allu Pyhälammi och till andra viceordförande valdes Julia Tofferi.
Mer information:
Otto Usvajärvi, AUS styrelsebildare och styrelsens ordförande för år 2022, otto.usvajarvi@ayy.fi
Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för cirka 15 000 studerande inom teknik, ekonomi och konst. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor.
Read more news
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026
Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler
Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.