Klimatmötet närmar sig- hörs studenternas röst i beslutsfattandet?

Aalto-universitetet skickar fyra forskare till konferensen som ordnas i Belém i Brasilien för att förstärka förhandligarnas vetenskapliga grund. Före avfärden till Belém vill forskarna ändå höra hurdana hälsningar studenterna vill skicka till mötet. Styrelsemedlem Jenni Toivonen delar med sig av sina tankar.
Jenni Toivonen standing

Snart närmar sig den tiden på året då världens uppmärksamhet fokuserar på klimatförhandlingarna. Förenta staternas klimatmöte (Conference of Parties, COP) samlar ihop de 30 mest inflytelserika personerna till sin tankesmedja; såväl medlemsstaternas officiella delegater som medborgarorganisationers representaner och vetenskapssamfundsmedlemmar. 

En fråga väcks: vad kan ett vetenskapssamfunds stigande generation lyfta fram i beslutsfattandet? När jag började fundera på frågorna var första tanken att studenternas påverkansmöjligheter var mycket ambitiösa och avlägsna. Jag tänker på klimatmöten som en associerad känsla: hopp och frustration.  

Att FN:s medlemsländer samlas vid gemensamt bord och löser problemet som gäller oss alla väcker hopp och tro om framtiden och vilja och tro att verka tillsammans som en gemensam front framför klimatkrisen. Kanske vi kommer fram till ett genombrott på det här årets klimatmöte som tar oss framåt för att garantera en hållbar framtid. 

Å andra sidan ökar klyftan mellan internationella och nödvändiga klimatåtgärder. Ju långsammare klimatåtgärder görs desto större bör gärningarna vara i framtiden. Så enbart internationella avtal kan inte garantera att vi uppnår de förväntningar som satts på klimatförhandlingarna. Alla medlemsländer ska också med sina egna åtgärder befrämja klimatförändringen.  

Att pressa nationella klimatåtgärder är inte det enklaste då sprången framåt kräver betydande förändringar på såväl individuella val som massiva förändringar i ekonomi- och energisystemen. Jag anser att den centralaste orsaken till att klimatarbetet går långsamt framåt har sina rötter i en inrotad föreställning i vår västerländska ovilja till flexibilitet, och ovilja att avstå från vårt nuvarande livs bekvämligheter.  

Den internationella klimatpolitikens inverkan är ändå otvivelaktig, även om dialogen mellan beslutsfattare och övriga vetenskapsidkare ibland verkar vara osmidig. Endast den världspolitiska atmosfärens multipolaritet framhäver vikten av internationellt samarbete där klimatmöten har en central funktion.  

För att upprätthålla viljan att bekämpa klimatförändringen behövs speciellt starkt ledarskap samt enhetlig kommunikation där ord och gärningar för att prioritera klimatpolitikens prioritering möts. 

Lämna COP30-hälsningar och frågor via blanketten senast 31 oktober. Studenternas meddelanden sammanställs och delas med forskarna i början av november. Alla meddelanden och frågor behandlas anonymt. 

Mer information:

Jenni Toivonen

Styrelsemedlem: Hållbar utveckling

jenni.toivonen@ayy.fi

040 026 5544

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Team Manta 2023 Havis Amandan suihkulähteen edessä pitelemässä Mantan lakkia kädessä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Ansökningen till Team Manta 2027 är nu öppen

Ser du dig själv läggandes mössan på statyn Havis Amanda nästa år när hundratusentals människor hurrar på Esplanaden och Salutorget? Din chans har kommit då ansökningen till Team Manta är öppen 23.3.-10.4.2026.
Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper

Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Publicerat:

AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur

Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs

I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.
Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.