Nya förstärkningar till påverkansteamet – Rico Martikainen och Totti Korpua anställda av AUS
Rico Martikainen som börjat sitt arbete som chef för påverkan och kommunikation har verkat tidigare i studentrörelsen som viceordförande för Finlands studerandekårers förbund – SAMOK ry och som påverkansexpert för Haaga-Helias studerandekår Helga. Till sin utbildning är han samfundspedagog (YH) och snart även tradenom inom ändringsledning (högre YH).
”Jag vill vara med och bygga en alltmer strategisk intressebevakning och kommunikation och försäkra att AUS röst hört även i fortsättningen såväl i universitetsgemenskapen som mer omfattande. Jag väntar speciellt mycket på valarbetet kring riksdagsvalet”, berättar Martikainen.
Totti Korpua som börjat arbeta som påverkansexpert med ansvarsområdet utbildningspolitik beskriver sig som en ”som fostrats inom traditionell utbildningspolitik i studentkåren”. Hen är ett bekant ansikte från AUS styrelse 2023 därifrån hen fortsatte till Finlands studentkårers förbund FSF:s styrelse. Korpua har utexaminerats som konstmagister från Aalto-universitetet och verkat tidigare som ordförande i Aaltos konst- och designstudenternas förening TOKYO:s styrelse och ämnesföreningen Koomas styrelseordförande.
”Jag vill vara med och möjliggöra att alla aaltoiter kan studera i fred, utvecklas som individer och delta i olika gemenskaper och påverka omfattande i samhället på det sätt som är angenämast för dem”, berättar Korpua.
Båda berättar att arbetet börjat med fart. Såväl Martikainen som Korpua upplever att AUS roll som gemenskap och studenternas intressebevakare är viktigt.
”Vi har ett aktivt och personligt sätt att påverka och det ska man hålla fast vid, anser jag. Arbetet på AUS innebär arbete med en stor volontärarbetarskara, något som är helt fantastiskt”, öppnar Korpua.
Read more news
AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
HRT-biljetten är en för dyr anskaffning
I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten
På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.