Delegationen representerar dig – rösta i valet!
Som studerande vid Aalto-universitetet är du medlem i studentkåren. Aalto-universitetets studentkår erbjuder sina medlemmar olika sorters tjänster. Endast koordinering av hallopedverksamhet är konkret lagstadgat, resten är något som studentkåren själv kan tolka.
”Studentkårens syfte är att vara en förenande länk för sina medlemmar och att främja deras samhälleliga, sociala, intellektuella och studierelaterade ambitioner och strävanden i anknytning till studenternas roll i samhället. Studentkåren har till uppgift att delta i universitetets fostringsuppgift, som det föreskrivs om i 2 §, genom att förbereda de studerande för ett aktivt, medvetet och kritiskt medborgarskap.” – Universitetslag 558/2009 §46
AUS har valt att stöda studerandes extrakurrikulära aktiviteter och intressen genom att stöda olika föreningar, erbjuda utrymmen för hobbyn, erbjuda billiga bostäder, ordna olika evenemang, och så vidare. Dessa är dock inte en självklarhet, utan kräver att det gjorts beslut om saken. Riktlinjer och stora beslut gällande dessa görs av delegationen. Dessa kan vara i form av investeringsbeslut om bostäder, strategiarbete, budgetarbete, eller aktiv påverkan gentemot AUS styrelse.
AUS har ungefär 15 000 medlemmar. Alla kan inte personligen involveras och alla vill inte ens vara involverade i beslut om vad som studentkåren gör. Därför har vi en delegation, och därför lönar det sig att rösta. Det kan vara svårt som inaktiv medlem av studentkåren att ha en upplyst åsikt om olika saker – därför kan man i delegationsvalet rösta på någon som man litar på, eller som har liknande värderingar. Delegationen representerar medlemskåren vare sig man vill det eller ej, och vare sig man röstar eller ej. Det är kanske viktigaste orsaken varför jag själv röstar.
Undertecknad har själv varit som kandidat i alla delegationsval som ordnats under min studietid vid Aalto hittills. Nu kandiderar jag inte, vilket betyder att jag för första gången inte kan rösta på mig själv. Hoppas jag hittar en mig passlig kandidat att rösta på!
Ellen Heikkilä
Medlem av Centralvalnämnden, Delegationspensionär
Rösta i delegationsvalet 28.10-3.11 kl. 16: vaalit.ayy.fi
Denna bloggpost är den sista delen vår bloggserie om delegationsval. Två tidigare bloggar har publicerats på finska och på engelska.
Read more news
Hur kan man få studiestöd på sommaren?
Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts
AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.
Medlemsomröstningens resultat är klart
Aalto-universitetets studentkår (AUS) ordnade sin historias första medlemsomröstning i slutet på april. Största delen av de som röstade önskade att internetanslutningen som ingår i hyran bibehålls som nu och anser att AUS ägda internettjänstleverantör Trinet är viktigt.