Brister i grundfinansieringen kan inte lappas med läsårsavgifter

Riksdagsvalet närmar sig, finansministeriet föreslår läsårsavgifter som julklapp och även högskolornas rektorer har gått med. Vad händer nu igen?

Finansministeriet publicerade förra veckan ett tjänstemannaanförande som strävar att rubba den avgiftsfria utbildningen genom att föreslå läsårsavgifter för alla studerande. I YLE:s intervju 13.12 gick även en del av högskolornas rektorer med på att begrunda ministeriets förslag om en modell vars genomförande skulle ge kalla handen för studerandena.

Grundläggande frågor i skick med grundfinansiering

Enligt finansministeriets promemoria och rektorer som YLE intervjuat skulle avgifterna som samlas in av studerande användas till grundläggande frågor såsom förbättrandet av undervisningskvaliteten och utvecklandet av alternativa undervisningsformer. Enligt promemorian kunde de ökade resurserna användas till att utveckla forskning.

Även studerandena hoppas att undervisnings- och forskningskvaliteten bibehålls. För att finansiera grundläggande ärenden finns ändå undervisnings- och kulturministeriets (OKM) grundfinansiering med vilken merparten av universitetens verksamhet finansieras och bör finansieras även i fortsättningen. Resurser till grundläggande frågor ska inte grävas ur studerandenas sinande börsar. Om Finland har råd med något så kommande experter och framtidslösningar och innovationer.

Undervisning och utbildning hör inte till finansministeriet

Det är överhuvudtaget problematiskt att finansministeriet kommenterar frågor gällande undervisningsarrangemang, studerandeurval och utbildningstillgängligheten i sin bakgrundspromemoria. I Finland hör frågor som gäller ordnande av högskoleutbildning till undervisnings- och kulturministeriet. Läsårsavgifter löser inte de utmaningar som  OKM, högskolor och mången annan på högskolefältet kämpar med dagligen.

Håll fast vid avgiftsfri utbildning

En avgiftsfri utbildning är en grundpelare i det finländska samhället och studentrörelsen står bakom den. Även detta år har AUS varit tvungen att försvara avgiftsfrihet flera gånger. Tyvärr ökar takten då riksdagsvalet närmar sig och diskussionen riktas på till synes enkla lösningar såsom läsårsavgifter då man inte vill öka grundfinansieringen. Det skulle löna sig att vilja för så tryggas både framtiden och universitetsgemenskapen.

Tilläggsinformation:
 

Veera Ollikainen, AUS styrelsemedlem

veera.ollikainen@ayy.fi
 

Teemu Palkki, AUS påverkansexpert utbildningspolitik

0505209438

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten

På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.
opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Publicerat:

Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts

AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.