Lukuvuosimaksuilla ei voida paikata puutteita perusrahoituksessa

Eduskuntavaalit lähestyvät, valtiovarainministeriö ehdottelee joululahjaksi lukuvuosimaksuja ja jopa korkeakoulujen rehtorit lähtevät mukaan. Mitä nyt taas?

Valtiovarainministeriö julkaisi viime viikolla virkamiespuheenvuoron, joka pyrkii horjuttamaan maksutonta koulutusta ehdottamalla lukuvuosimaksuja kaikille opiskelijoille. Ylen haastattelussa 13.12. myös osa korkeakoulujen rehtoreista lähti ministeriön kelkkaan harkitsemaan mallia, jonka toteuttaminen tietäisi kylmää kyytiä opiskelijoille.

Perusasiat kuntoon perusrahoituksella

Valtiovarainministeriön muistion ja Ylen haastattelemien rehtorien mukaan opiskelijoilta kerättävät maksut käytettäisiin perusasioihin, kuten opetuksen laadun parantamiseen ja vaihtoehtoisten opetusmuotojen kehittämiseen. Muistion mukaan lisääntyviä resursseja voisi käyttää myös tutkimuksen kehittämiseen.

Myös opiskelijat toivovat, että opetuksen ja tutkimuksen laatu säilyy. Perusasioiden rahoitukseen on kuitenkin olemassa opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) perusrahoitus, jolla valtaosa yliopistojen toiminnasta rahoitetaan ja tulee jatkossakin rahoittaa. Resursseja perusasioihin ei tule kaivaa opiskelijoiden hupenevista kukkaroista. Jos Suomella on johonkin varaa, niin tuleviin osaajiin sekä tulevaisuuden ratkaisuihin ja innovaatioihin.

Opetus ja koulutus eivät kuulu valtiovarainministeriölle

Ylipäänsä on ongelmallista, että valtiovarainministeriö kommentoi taustamuistiossaan opetuksen järjestämiseen, opiskelijavalintaan ja koulutuksen saavutettavuuteen liittyviä kysymyksiä. Suomessa korkeakoulutuksen järjestämiseen liittyvät kysymykset kuuluvat opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalaan. Lukuvuosimaksut eivät ratkaise niitä haasteita, joiden kanssa niin OKM, korkeakoulut kuin moni muu korkeakoulutuksen kentällä tekee päivittäin töitä.

Pidetään kiinni koulutuksen maksuttomuudesta

Maksuton koulutus on suomalaisen yhteiskunnan peruspilari, jonka takana opiskelijaliike seisoo. Tänäkin vuonna AYY on joutunut puolustamaan maksuttomuutta jo useasti. Valitettavasti eduskuntavaalien lähestyessä vauhti vain kiihtyy ja keskustelua suunnataan lukuvuosimaksujen kaltaisiin näennäisesti helppoihin ratkaisuihin, kun perusrahoitusta ei haluta lisätä. Kannattaisi haluta, sillä siten turvataan sekä tulevaisuus että yliopistoyhteisö.

Lisätiedot:

Veera Ollikainen, AYY:n hallituksen jäsen

veera.ollikainen@ayy.fi

Teemu Palkki, AYY:n vaikuttamisen asiantuntija: koulutuspolitiikka

0505209438

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kuvassa taidekokoelman teoksia
Ajankohtaista Julkaistu:

Avoin haku taideteoksille AYY:n taidekokoelmaan on auki

Vuosittainen AYY:n taidekokoelmahaku on auki 20.11.2026 asti.
kuvassa Antti ja Totti pettynein ilmein
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Never stop the madness ja kohta vedetään taas mattoa alta nuorisolta

AYY:n hallituksen jäsen Antti Puska ja koulutuspolitiikasta vastaava vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua kirjoittivat blogiin, minkälaisia ajatuksia keskustelu lukuvuosimaksuista herättää näin maksuttoman koulutuksen päivänä.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2027 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2027 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
Students in the spring
Ajankohtaista Julkaistu:

Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2027

AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Tällä varauskierroksella voi varata tiloja aikavälille ma 4.1.2027–su 1.8.2027.