Förändringar av garantiavgifterna till hösten
När de nya reglerna träder i kraft kommer en deposition att tas ut av personer med betalningsanmärkningar eller vars kreditvärdighet inte kan kontrolleras, till exempel internationella studenter som anländer till landet. En deposition kommer också att krävas för alla som flyttar in i vänners boende.
Kreditprövningen görs i samband med offerten och den som betalar depositionen betalar depositionen i samband med att offerten accepteras. Innan hyresavtalet träder i kraft kontrolleras att depositionen har mottagits.
Depositionen enligt den praxis som nu inte längre tillämpas är 250,00 euro. I fortsättningen kommer depositionen normalt att motsvara en månadshyra, men vid utebliven betalning kan vid behov motsvarande 2-3 månadshyror tas ut.
Ett principbeslut har fattats av AUS styrelse 2022 om att avskaffa depositioner. Ändringen träder i kraft hösten 2024.
Read more news
Utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning
Aalto-universitetets studentkår ledigförklarar uppdragen som studentrepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning (DEWG) 2027.Kompletterande utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Aalto-universitetets förvaltning
Aalto-universitetets studentkår (AUS) söker studeranderepresentanter i Aalto-universitetets förvaltning för 2026. Den kompletterande utlysningen börjar den 24 september 2026 och löper ut den 11 oktober 2026 kl. 23.59. Styrelsen för AUS väljer studeranderepresentanter senast den 31 oktober 2026.
AUS föreslår Joona Lipponen till FSF:s ordförande
Aalto-universitetets studentkår (AUS) föreslår Joona Lipponen till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelseordförande år 2027. Styrelsen väljs på förbundsmötet 13-14.11.2026 i Esbo.