Förändringar av garantiavgifterna till hösten
När de nya reglerna träder i kraft kommer en deposition att tas ut av personer med betalningsanmärkningar eller vars kreditvärdighet inte kan kontrolleras, till exempel internationella studenter som anländer till landet. En deposition kommer också att krävas för alla som flyttar in i vänners boende.
Kreditprövningen görs i samband med offerten och den som betalar depositionen betalar depositionen i samband med att offerten accepteras. Innan hyresavtalet träder i kraft kontrolleras att depositionen har mottagits.
Depositionen enligt den praxis som nu inte längre tillämpas är 250,00 euro. I fortsättningen kommer depositionen normalt att motsvara en månadshyra, men vid utebliven betalning kan vid behov motsvarande 2-3 månadshyror tas ut.
Ett principbeslut har fattats av AUS styrelse 2022 om att avskaffa depositioner. Ändringen träder i kraft hösten 2024.
Read more news
Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper
Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur
Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs
I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.