Förändringar av garantiavgifterna till hösten

Ändringen träder i kraft hösten 2024. Vi återkommer med mer information om detta närmare tidpunkten. (Texten uppdaterad 5.9.2024)
helsinki kiinteistö

När de nya reglerna träder i kraft kommer en deposition att tas ut av personer med betalningsanmärkningar eller vars kreditvärdighet inte kan kontrolleras, till exempel internationella studenter som anländer till landet. En deposition kommer också att krävas för alla som flyttar in i vänners boende.  

Kreditprövningen görs i samband med offerten och den som betalar depositionen betalar depositionen i samband med att offerten accepteras. Innan hyresavtalet träder i kraft kontrolleras att depositionen har mottagits.

Depositionen enligt den praxis som nu inte längre tillämpas är 250,00 euro. I fortsättningen kommer depositionen normalt att motsvara en månadshyra, men vid utebliven betalning kan vid behov motsvarande 2-3 månadshyror tas ut.  

Ett principbeslut har fattats av AUS styrelse 2022 om att avskaffa depositioner. Ändringen träder i kraft hösten 2024.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Ajankohtaista Publicerat:

Utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning

Aalto-universitetets studentkår ledigförklarar uppdragen som studentrepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning (DEWG) 2027.
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Kompletterande utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Aalto-universitetets förvaltning

Aalto-universitetets studentkår (AUS) söker studeranderepresentanter i Aalto-universitetets förvaltning för 2026. Den kompletterande utlysningen börjar den 24 september 2026 och löper ut den 11 oktober 2026 kl. 23.59. Styrelsen för AUS väljer studeranderepresentanter senast den 31 oktober 2026.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

AUS föreslår Joona Lipponen till FSF:s ordförande

Aalto-universitetets studentkår (AUS) föreslår Joona Lipponen till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelseordförande år 2027. Styrelsen väljs på förbundsmötet 13-14.11.2026 i Esbo.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Publicerat:

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron