Förändringar av garantiavgifterna till hösten
När de nya reglerna träder i kraft kommer en deposition att tas ut av personer med betalningsanmärkningar eller vars kreditvärdighet inte kan kontrolleras, till exempel internationella studenter som anländer till landet. En deposition kommer också att krävas för alla som flyttar in i vänners boende.
Kreditprövningen görs i samband med offerten och den som betalar depositionen betalar depositionen i samband med att offerten accepteras. Innan hyresavtalet träder i kraft kontrolleras att depositionen har mottagits.
Depositionen enligt den praxis som nu inte längre tillämpas är 250,00 euro. I fortsättningen kommer depositionen normalt att motsvara en månadshyra, men vid utebliven betalning kan vid behov motsvarande 2-3 månadshyror tas ut.
Ett principbeslut har fattats av AUS styrelse 2022 om att avskaffa depositioner. Ändringen träder i kraft hösten 2024.
Read more news
Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen
Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen
Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026