Sök till FSF:s kommittéer!

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket. I kommittéerna får du lära dig om och göra påverkansarbete om utvecklingssamarbete och klimatpolitik på nationell nivå.
Yhteiskuva ilmastoverkoston jäsenistä

Delegationen för utvecklingssamarbete (KENKKU) administrerar FSF:s utvecklingssamarbetsprojekt tillsammans med sakkunniga i utvecklingspolitik och en styrelsemedlem. FSF har ett pågående utvecklingsprojekt i Etiopien som koncentrerar sig på att stöda handikappade studerandes högskoleutbildning. Mandatperioden börjar i augusti 2025 och upphör i juli 2026. Delegationen sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

Klimatnätverket är en grupp bestående av studentkårsaktörer och studenter som ger idéer för och utvecklar studentrörelsens klimatpåverkan.  I praktiken skriver klimatnätverket bloggtexter på FSF:s webbplats, representerar FSF på olika jippon och evenemang vid behov och deltar i olika remissbehandlingar som rådgivande organ.  Mandatperioden börjar i augusti 2025 och upphör i juli 2026. Klimatnätverket sammanträder ungefär en gång i månaden utom under sommarmånaderna.

”I FSF:s klimatnätverk har jag fått utveckla studentrörelsens klimatarbete, delta i intressanta evenemang, nätverka med såväl andra studenter som sakkunniga och lära mig om påverkan på nationell nivå. Jag rekommenderar varmt att söka till FSF:s kommittéer om du är intresserad av hållbar utveckling!” – Wilma Branders, viceordförande för FSF:s klimatnätverk 2025–2026

Bli AUS representant genom att skicka ett motivationsbrev till chefen för påverkande och kommunikation som ansvarar för hållbar utveckling (sonja.naalisvaara@ayy.fi) senast på onsdagen den2.4.2025. AUS styrelse väljer de tre lämpligaste kandidaterna till båda uppgifterna och förmedlar ansökningarna till FSF senast 7.4. FSF:s styrelse väljer maximalt 15 medlemmar till vartdera organet utifrån studentkårernas kandidater.

Mer information om KENKKU och klimatnätverket finns bakom nedanstående länkar och fås av chefen för påverkande och kommunikation (sonja.naalisvaara@ayy.fi)

KENKKU:s ansökningsutlysning: https://syl.fi/hae-sylin-kehitysyhteistyoneuvottelukunnan-jaseneksi-2025/

Klimatnätverkets ansökningsutlysning: https://syl.fi/haku-sylin-ilmastoverkostoon-on-auki-2025/

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.
Marcel vaaka
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026

Marcell Berta har valts till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelse för år 2026. Förbundsmötet som ordnades i Otnäs i Esbo röstade om styrelsemedlemmarna 14.-15.11.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Joona Lipponen valdes till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande

Aalto-universitetets studentkårs delegation utnämnde Joona Lipponen till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande 2026.