Hae SYLin toimikuntiin!
Kehitysyhteistyöasiain neuvottelukunta (KENKKU) hallinnoi SYLn kehitysyhteistyöhankkeita yhdessä kehityspolitiikan asiantuntijan ja hallituksen jäsenen kanssa. SYLillä on käynnissä kehitysyhteistyöhanke Etiopiassa, joka keskittyy vammaisten opiskelijoiden korkeakouluttautumisen tukemiseen. Toimikausi alkaa elokuussa 2025 ja loppuu heinäkuussa 2026. Neuvottelukunta kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.
Ilmastoverkosto on ylioppilaskuntien toimijoista ja opiskelijoista koostuva ryhmä, joka ideoi ja kehittää opiskelijaliikkeen ilmastovaikuttamista. Käytännössä ilmastoverkosto kirjoittaa SYLin nettisivuille blogitekstejä, edustaa tarvittaessa SYLiä erilaisissa tempauksissa ja tapahtumissa ja osallistuu erilaisiin lausuntokierroksiin neuvoa-antavana elimenä. Toimikausi alkaa elokuussa 2025 ja loppuu heinäkuussa 2026. Ilmastoverkosto kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.
"SYLin ilmastoverkostossa olen päässyt kehittämään opiskelijaliikkeen ilmastotyötä, osallistumaan kiinnostaviin tapahtumiin, verkostoitumaan niin muiden opiskelijoiden kuin asiantuntijoiden kanssa, ja oppimaan vaikuttamista kansallisella tasolla. Suosittelen lämpimästi SYLin toimikuntiin hakemista, jos kestävä kehitys kiinnostaa!" – Wilma Branders, SYLin ilmastoverkoston varapuheenjohtaja 2025–2026
Hae AYY:n edustajaksi lähettämällä motivaatiokirje kestävästä kehityksestä vastaavalle vaikuttamisen ja viestinnän päällikölle (sonja.naalisvaara@ayy.fi) viimeistään keskiviikkona 2.4.2025. AYY:n hallitus valitsee sopivimmat kolme ehdokasta kumpaankin tehtävään ja välittää hakemukset SYLille 7.4. mennessä. SYLin hallitus valitsee ylioppilaskuntien ehdokkaista maksimissaan 15 jäsentä kumpaankin toimielimeen.
Lisää tietoa KENKKUsta ja ilmastoverkostosta löydät alla olevista linkeistä ja vaikuttamisen ja viestinnän päälliköltä (sonja.naalisvaara@ayy.fi)
KENKKUn hakukuulutus: https://syl.fi/hae-sylin-kehitysyhteistyoneuvottelukunnan-jaseneksi-2025/
Ilmastoverkoston hakukuulutus: https://syl.fi/haku-sylin-ilmastoverkostoon-on-auki-2025/
Read more news
AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu
Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?
Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.