Hae SYLin toimikuntiin!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon. Toimikunnissa pääset oppimaan ja tekemään valtakunnallista vaikuttamistyötä kehitysyhteistyön ja ilmastopolitiikan saralla.
Yhteiskuva ilmastoverkoston jäsenistä

Kehitysyhteistyöasiain neuvottelukunta (KENKKU) hallinnoi SYLn kehitysyhteistyöhankkeita yhdessä kehityspolitiikan asiantuntijan ja hallituksen jäsenen kanssa. SYLillä on käynnissä kehitysyhteistyöhanke Etiopiassa, joka keskittyy vammaisten opiskelijoiden korkeakouluttautumisen tukemiseen. Toimikausi alkaa elokuussa 2025 ja loppuu heinäkuussa 2026. Neuvottelukunta kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.

Ilmastoverkosto on ylioppilaskuntien toimijoista ja opiskelijoista koostuva ryhmä, joka ideoi ja kehittää opiskelijaliikkeen ilmastovaikuttamista. Käytännössä ilmastoverkosto kirjoittaa SYLin nettisivuille blogitekstejä, edustaa tarvittaessa SYLiä erilaisissa tempauksissa ja tapahtumissa ja osallistuu erilaisiin lausuntokierroksiin neuvoa-antavana elimenä. Toimikausi alkaa elokuussa 2025 ja loppuu heinäkuussa 2026. Ilmastoverkosto kokoustaa noin kerran kuukaudessa pois lukien kesäkuukaudet.

"SYLin ilmastoverkostossa olen päässyt kehittämään opiskelijaliikkeen ilmastotyötä, osallistumaan kiinnostaviin tapahtumiin, verkostoitumaan niin muiden opiskelijoiden kuin asiantuntijoiden kanssa, ja oppimaan vaikuttamista kansallisella tasolla. Suosittelen lämpimästi SYLin toimikuntiin hakemista, jos kestävä kehitys kiinnostaa!" – Wilma Branders, SYLin ilmastoverkoston varapuheenjohtaja 2025–2026

Hae AYY:n edustajaksi lähettämällä motivaatiokirje kestävästä kehityksestä vastaavalle vaikuttamisen ja viestinnän päällikölle (sonja.naalisvaara@ayy.fi) viimeistään keskiviikkona 2.4.2025. AYY:n hallitus valitsee sopivimmat kolme ehdokasta kumpaankin tehtävään ja välittää hakemukset SYLille 7.4. mennessä. SYLin hallitus valitsee ylioppilaskuntien ehdokkaista maksimissaan 15 jäsentä kumpaankin toimielimeen.

Lisää tietoa KENKKUsta ja ilmastoverkostosta löydät alla olevista linkeistä ja vaikuttamisen ja viestinnän päälliköltä (sonja.naalisvaara@ayy.fi)

KENKKUn hakukuulutus: https://syl.fi/hae-sylin-kehitysyhteistyoneuvottelukunnan-jaseneksi-2025/

Ilmastoverkoston hakukuulutus: https://syl.fi/haku-sylin-ilmastoverkostoon-on-auki-2025/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Tulevaisuususko tarvitsee rakenteita ja yhteisöjä

Opiskelijoiden mielenterveysviikolla AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peura kirjoittaa blogissa tulevaisuususkosta.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n taidekokoelmanäyttely ”Hujan hajan – Scattered” esillä Opiskelijakulttuurimuseossa

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) taidekokoelmaa täydennettiin teoshaulla loppuvuodesta 2025. AYY:n jäsenten teoksista koostuva taidekokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä kevään ajan.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -opiskelija-asuntohankkeen harjannostajaisia juhlistettiin Otaniemessä

Otaniemen Teekkarikylässä vietettiin torstaina 5.3.2026 Otakaari 15 -kohteen harjannostajaisia. Torviorkesteri Retuperän WBK:n säestyksellä vieraat saapuivat kohteen varastotilassa järjestettyyn juhlatilaisuuteen, jossa nautittiin perinteiseen tapaan hernekeitosta ja kuultiin kiitospuheita.
opiskelija huutamassa megafoniin
Ajankohtaista, Rekrytointi Julkaistu:

Haemme joukkoomme vaikuttamisen asiantuntijaa!

Haemme koulutuspolitiikasta vastaavaa asiantuntijaa vakituiseen työsuhteeseen!