Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs
AUS styrelsemedlem Saska Kolehmainen öppnade tillställningen genom att tacka alla samarbetspartners.
”Det är fint att vi trots det utmanande ekonomiska läget kan producera fantastiska nya hem till studenterna och erbjuda rimligt prissatt boende för det ökade behovet”, konstaterade Kolehmainen.
Även Vartes representant tackade beställaren, byggnadsentreprenören och byggarbetsplatsens aktörer för ett gott samarbete.
I augusti blir 153 moderna studentbostäder färdiga i den sex våningar höga bostadsbyggnaden. Varte Oy genomför projektet för AUS på Otnäs campusområde. Byggandet har framskridit enligt planerad tidtabell.
Taklagsgästerna fick bekanta sig med bostäderna som byggs av vilka man kunde bekanta sig med ettor och tvåor. Bostäderna har planerats motsvara den moderna studentens behov. Merparten av bostäderna i objektet är ettor men det finns även tvåor och rymliga treor.
Bostadstrivseln ökas av energieffektiva lösningar såsom tilluftens avkylning och golvavkylning. I alla bostäder finns utrustning som underlättar vardagen såsom:
- helhög kylskåp-frys
- diskmaskin
- möjlighet till egen tvättmaskin
- i köket finns rikligt med fria ytor som kan användas som arbetspunkt.
Förhandsansökningen börjar 16.3.2026
Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00. Bostäderna är till för AUS medlemmar som är grundexamensstuderande vid Aalto-universitetet och som har kvar boenderätt.
Bakgrund om Otsvängens projekt
153 moderna studentbostäder blir färdiga i objektet varav merparten är ettor men det finns även tvåor och några rymliga treor. Bostadsbyggnadens lägenhetsyta är sammanlagt 4 465 m2. I objektet genomförs jordvärme och 30 kWp solkraftverk installeras. Arbetet inleddes i februari 2025 och objektet blir färdigt i augusti 2026.
Invid Otsvängen har planlagts sammanlagt fyra studentbostadsobjekt varav det första Otsvängen 15 nått taklagshöjd. De planlagda objekten utvidgar Teknologbyns studentboende till andra sidan av Otsvängen, i närheten av Aalto-universitetets campus.
Read more news
Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper
Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur
Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
Förhandsbokningsrundor för evenemangslokalerna för hösten 2026
Föreningarna inom AUS har förhandsbokningsrätt till studentkårens bastu-, fest- och möteslokaler. Under den här bokningsrundan kan lokalerna bokas för tiden 3.8.2026 - 3.1.2027.