Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) styrelsemedlem Marcell Berta har idag 15.11 valts till styrelsen för Finlands studentkårers förbund för nästa år. Berta är AUS officiella kandidat för FSF:s styrelse,
Berta 24, är magisterstuderande i matematik vid Aalto-universitetets Högskola för teknikvetenskaper. Det här året har han verkat som AUS styrelsemedlem med ansvarsområdet utbildningspolitik. Berta har en bred erfarenhet av olika förtroendeuppdrag. För tillfället är han studentrepresentant och suppleant för Esbo stads tekniska nämnd. Dessutom har han verkat som bl.a. Ett Grönare Aaltos delegationsgrupps och gemenskapsutskottets ordförande.
Berta är en erfaren studentinfluencer och speciellt intresserad av utbildningspolitik, tillgänglighet och inkludering. Han vill utveckla Finlands studentkårers förbunds verksamhet och göra det tillgängligare och åtkomligare för studenterna.
”Jag är mycket tacksam för FSF:s förbundsmötets förtroende. Nästa år förbereder vi oss för riksdagsval och jag väntar ivrigt på att påverka att vårt utbildningssystem blir tillgängligare, mer uppskattat och bättre finansierat”, kommenterar nyvalda Berta.
Förbundsmötet väljer FSF:s styresle och beslutar om förbundets verksamhet år 2026. Finlands studentkårers förbund (FSF) representerar ungefär 150 000 universitetsstuderande i Finland. FSF är studenternas förmåns-, service-och medborgarorganisation som påverkar utbildningspolitiska, socialpolitiska och internationella frågor.
Tilläggsinformation:
Marcell Berta
+358413297295
Read more news
Förhandsbokningsrundor för evenemangslokalerna för hösten 2026
Föreningarna inom AUS har förhandsbokningsrätt till studentkårens bastu-, fest- och möteslokaler. Under den här bokningsrundan kan lokalerna bokas för tiden 3.8.2026 - 3.1.2027.
Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen
Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.