Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026

Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
Marcel vaaka

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) hallituksen jäsen Marcell Berta on tänään 15.11. valittu ensi vuodelle Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen. Berta oli AYY:n virallinen ehdokas SYLin hallituksen jäseneksi. 
 
Berta, 24, on matematiikan maisteriopiskelija Aalto-yliopiston Perustieteiden korkeakoulussa. Tänä vuonna hän on toiminut AYY hallituksen jäsenenä vastuualueenaan koulutuspolitiikka. Bertalla on laaja kokemus useista eri luottamustehtävistä. Hän toimii tällä hetkellä hallopedinä ja Espoon kaupungin teknisen lautakunnan varajäsenenä. Lisäksi hän on toiminut mm. Vihreämpi Aalto edustajistoryhmän sekä yhteisövaliokunnan puheenjohtajana. 
 
Berta on kokenut opiskelijavaikuttaja ja erityisen innostunut koulutuspolitiikasta, saavutettavuudesta ja inklusiivisuudesta. Hän haluaa kehittää Suomen ylioppilaskuntien liiton toimintaa sekä tehdä siitä lähestyttävämpää ja saavutettavampaa opiskelijoille. 

”Olen erittäin kiitollinen SYL:n liittokokouksen luottamuksesta. Ensi vuonna valmistaudumme eduskuntavaaleihin, ja odotan innolla pääseväni vaikuttamaan siihen, että koulutusjärjestelmästämme tulee saavutettavampi, arvostetumpi ja paremmin rahoitettu”, kommentoi vastavalittu Berta. 
 
Liittokokous valitsee SYLin hallituksen ja päättää liiton vuoden 2026 toiminnasta. Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) edustaa noin 150 000 yliopisto-opiskelijaa Suomessa. SYL on opiskelijoiden etu-, palvelu- ja kansalaisjärjestö, joka vaikuttaa koulutuspoliittisiin, sosiaalipoliittisiin ja kansainvälisiin kysymyksiin. 
 
 


Lisätiedot: 

Marcell Berta

marcell.berta@ayy.fi

+358413297295  

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kollaasi, jossa kirjoittajien kuvat
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sateenkaareva Teekkarikylä

Minkälaista on olla queer Teekkarikylässä ja Aalto-yhteisössä? Pride-kuukauden kunniaksi Adrian Suvisaari, Ines Saikku ja Camille Fourié kirjoittivat blogiin kokemuksistaan sekä heteronormatiivisuuden ja identiteettibinäärisyyksien haastamisesta yhteisössämme.
Totti ja Rico iloisina kampuksella
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia vahvistuksia vaikuttamisen tiimiin – Rico Martikainen ja Totti Korpua töihin AYY:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta on palkannut Rico Martikaisen vaikuttamisen ja viestinnän päälliköksi ja Totti Korpuan vaikuttamisen asiantuntijaksi koulutuspolitiikan vastuualueella. Martikainen aloitti tehtävässään 25.5. ja Korpua 7.4.
tuhkimontie
Tiedote Julkaistu:

AYY on myynyt Tuhkimontie 2 -kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Tuhkimontie 2, 00820 Roihuvuori. Kiinteistökaupat toteutettiin 12.5.2026, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

HSL-lippu on liian hintava hankinta

Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.