Ändringar i AUS invånarval på hösten

Aalto-universitetets studentkårs invånarval förändras. Förändringarna gäller reglementet för boendets förnyelseprocess. Vi informerar mer om förändringarna på hösten då systemen har testats och förändringarna kan tas i bruk.
Laptop, teacup and snacks on a table.

Grunderna för invånarvalet till AUS bostäder förändras hösten 2023 och blir förenhetligat med det nya reglementet för boende och invånarvalsbilagan som delegationen godkänt. Förändringarna baserar sig på ARA-bestämmelser och den nya räntestödslagen som förpliktar studentkåren att rikta in sina bostäder till de som behöver dem mest.

AUS bostäder är ARA-bostäder som byggts med statens stöd dit invånarna bör väljas utifrån bostadsbehovet, inte köprincipen. I invånarvalet prioriteras i fortsättningen mer brådskande bostadsbehov och en sökande med brådskande bostadsbehov förutsätts söka tillräckligt många olika bostäder. Bostäder erbjuds i första hand till AUS medlemmar.

Ändringar i systemen

I och med invånarvalsförnyelsen sker även ändringar i AUS system. Förändringarna i invånarvalet inverkar på bostadssökningen samt erbjudandeordningen. I och med förändringen slopas det gamla poängsättnings- och kösystemet. Den egna köplaceringen kan till exempel inte längre ses i systemet utan endast ansökans brådskandeklassificering syns för sökanden.

Systemen testas under sommaren och målet är att ta i bruk den nya invånarvalsmodellen på hösten 2023. Giltiga ansökningar strävas att överföras direkt till det förnyade systemet men vi ber sökandena även förbereda sig på att man måste göra en ny ansökan.

Vi informerar mer när vi testat systemen och den nya invånarvalsmodellen kan tas i bruk.

Delegationen beslutade om ändringarna för Reglementet för boende
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Kompletterande utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Aalto-universitetets förvaltning

Aalto-universitetets studentkår (AUS) söker studeranderepresentanter i Aalto-universitetets förvaltning för 2026. Den kompletterande utlysningen börjar den 24 september 2026 och löper ut den 11 oktober 2026 kl. 23.59. Styrelsen för AUS väljer studeranderepresentanter senast den 31 oktober 2026.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

AUS föreslår Joona Lipponen till FSF:s ordförande

Aalto-universitetets studentkår (AUS) föreslår Joona Lipponen till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelseordförande år 2027. Styrelsen väljs på förbundsmötet 13-14.11.2026 i Esbo.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Publicerat:

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
OLL:n liittokokouksen taukojumppaa
Ajankohtaista Publicerat:

Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026

Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.