WappuApua koronan keskelle – Aalto-yliopiston opiskelijat käynnistävät keräyksen nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan Fuksitoimikunnan järjestämä WappuApu-keräys käynnistetään
31.3. Otaniemessä. WappuApu tukee HelsinkiMission nuorten yksinäisyyden vastaista taistelua.
Korona-aika on entisestään korostanut monien nuorten kokemaa ahdinkoa yksinäisyydestä.
Kuvassa Väreen ulkoseinälle ripustettuna lakanat, joille on maalattu teksti "Valoisaa Wappua". Lakanaa katsoo henkilö opiskelijahaalarissa ja teekkarilakissa.

Keräyksen alkupamauksena 31.3. nostetaan Aalto-yliopiston yliopiston Väre-rakennuksen seinälle ainejärjestöjen fuksien tekemä lakanainstallaatio, jossa yksittäisistä kirjainlakanoista muodostuu teksti “Valoisaa Wappua!” Lakanassa lukee myös keräyksen verkko-osoite. Lakanat on tehty pienryhmissä kontaktien välttämiseksi.

”Vaikka Wappua ei tänä vuonna päästä viettämään yhdessä, niin tällä yhdessä tehdyllä installaatiolla haluamme herättää wapputunnelmaa ja osoittaa välittävämme toisistamme”, sanoo Fuksitoimikunnan puheenjohtaja, Fuksimajuri Rudolf Nikander.

Yksinäisiä on kaikissa ikäluokissa, mutta erityisen paljon nuorten joukossa. Heistä joka viides kokee itsensä yksinäiseksi ja tuntee ahdistusta siitä, ettei ole ketään, jonka kanssa asioita jakaisi, johon luottaisi tai jonka kanssa vain viettäisi aikaa ja juttelisi. ”Haluamme yhdessä Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan Fuksitoimikunnan kanssa herättää tärkeästä aiheesta keskustelua ja muistuttaa kysymään perheenjäseniltä, ystäviltä, opiskelukavereilta ja mikä tärkeintä, itseltä, mitä oikeasti kuuluu, sanoo Nikander.

Moni nuori jää tahtomattaan sosiaalisten verkostojen ulkopuolelle. “Opiskelijat ovat kokeneet laajamittaista yksinäisyyttä. Fukseilla opiskelijaidentiteetin muodostaminen sekä uusien sosiaalisten verkostojen rakentaminen ovat pahasti kärsineet. Poikkeusolojen yksinäisyyteen ja siitä seuranneisiin hyvinvointia haastaviin ongelmiin on tärkeää hakea apua”, muistuttaa HelsinkiMission keskustelu- ja kriisiavun päällikkö Heidi Rouhiainen.

WappuApu-keräykseen voi osallistua: wappu.fi/apu. Keräys on käynnissä 10.5.2021 saakka.

HelsinkiMissio taistelee osaltaan nuorten yksinäisyyttä vastaan tarjoamalla nuorille helposti saatavaa, maksutonta keskusteluapua kriisityöntekijöiden kanssa. Nuori voi myös saada vapaaehtoisen tukihenkilön, joka toimii nuorelle luotettavana aikuisena ja kanssakulkijana.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan fuksitoimikunta vastaa uusien opiskelijoiden tutustuttamisesta yliopisto- ja opiskelijakulttuuriin.

Lisätiedot:

Rudolf Nikander

Fuksitoimikunnan puheenjohtaja

rudolf.nikander@ayy.fi

+358 40 4105 490

Pinja Helasuo

Fuksitoimikunnan WappuApu-vastaava

pinja.helasuo@aalto.fi

+358 44 0506 071

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Marcel vaaka
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026

Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Hallituksen muodostajaksi Joona Lipponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starck

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto nimitti AYY:n hallituksen muodostajaksi Joona Lipposen ja vuoden 2026 edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starckin.
Waiting outside
Ajankohtaista Julkaistu:

Kerho- ja varastotilojen haku yhdistyksille aukeaa

AYY avaa haun Otaniemessä sijaitseviin kerho- ja varastotiloihin.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi vuodelle 2026

Haku Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi – hallopediksi – on auki 11.11.–2.12.