WappenHjälp mitt under corona - Aalto-universitetets studerande inleder en insamling för att minska ungas ensamhet

WappenHjälp-insamlingen som ordnas av Aalto-universitetets studentkårs Phuxkommitté inleds 31 mars i Otnäs. WappenHjälp stöder HelsingforsMissionens kamp mot ungas ensamhet. Coronatiden har framhävt många ungas ångest om ensamheten.
Kuvassa Väreen ulkoseinälle ripustettuna lakanat, joille on maalattu teksti "Valoisaa Wappua". Lakanaa katsoo henkilö opiskelijahaalarissa ja teekkarilakissa.

Som startskott till insamlingen den 31 mars reses en lakaninstallation på Aalto-universitetets Väre-byggnads vägg av ämnesföreningarnas phuxar där enstaka bokstavslakan bildar texten ”Valoisaa Wappua!”. På lakanet står även insamlingens nätadress. Lakanen har gjorts i smågrupper för att undvika fysiska kontakter.

”Även om Wappen i år inte kan firas tillsammans så vill vi ändå väcka wappenstämning med installationen som gjorts tillsammans och visa att vi bryr oss om varandra” säger Phuxkommittéordförande, Phuxmajor Rudolf Nikander.

Det finns ensamma i alla åldersklasser men speciellt mycket bland unga. Nästan var femte av dem känner sig ensam och känner ångest för att inte ha någon att dela tankar med, någon att lita på eller någon att spendera tid med och prata.

”Vi vill väcka diskussion om det här viktiga ämnet tillsammans med Aalto-universitetets studentkårs Phuxkommitté och påminna om att fråga  familjemedlemmar, vänner, studiekompisar och det viktigaste, en själv, hur det riktigt står till", säger Nikander.

Många unga står trots sin vilja utanför sociala nätverk.

”Studerande har upplevt omfattande ensamhet. Phuxarnas skapande av studentidentiteten och byggandet av nya sociala nätverk har lidit illa. Det är viktigt att söka hjälp för undantagstillståndets ensamhet och de hälsoutmanande problemen som det medför”, påminner HelsingforsMissionens diskussions- och krishjälpschef Heidi Rouhiainen. 

Delta i WappenHjälp-insamlingen: wappu.fi/apu . Insamlingen pågår fram till den 10 maj 2021.

HelsingforsMissionen å sin sida bekämpar ungas ensamhet genom att erbjuda  lättillgänglig, gratis diskussionshjälp med krisarbetare. Den unga kan även få en frivillig stödperson som fungerar som en pålitlig vuxen och följeslagare.

Aalto-universitetets studentkårs phuxkommitté ansvarar för integreringen av nya studerande i universitets- och studentkulturen.

Tilläggsinformation:

Rudolf Nikander

Phuxkommitténs ordförande

rudolf.nikander@ayy.fi

+358 40 4105 490

Pinja Helasuo

Phuxkommitténs Wappenhjälp-ansvarig

pinja.helasuo@aalto.fi

+358 44 0506 071

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Publicerat:

Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts

AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Medlemsomröstningens resultat är klart

Aalto-universitetets studentkår (AUS) ordnade sin historias första medlemsomröstning i slutet på april. Största delen av de som röstade önskade att internetanslutningen som ingår i hyran bibehålls som nu och anser att AUS ägda internettjänstleverantör Trinet är viktigt.
students in a meeting
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Medlemsomröstningen öppnar - berätta om din åsikt om internetsanslutningarnas hastighet och Trinets betydelse

AUS har mottagit ett medlemsomröstningskrav och beslutat öppna studentkårens historias första medlemsomröstning. Med omröstningen kartläggs medlemmarnas tankar om internetsanslutningens hastighet och Trinet-tjänsteleverantörens betydelse. Den elektroniska omröstningen är öppen 27.4 kl.12- 30.4 kl. 18 och alla AUS-medlemmar kan rösta.