Opiskelijoiden yhdenvertainen kohtelu turvattava 

Huippuyliopisto ei simputa opiskelijoitaan. Huippuyliopisto tarjoaa turvallisen alustan, jolta kaikki voivat ponnistaa.
Olli Kesseli

LongPlay julkaisi eilen artikkelin koskien muotisuunnittelija Tuomas Laitisen opetus- ja toimintatapaa ARTSin muodin koulutusohjelmassa. Artikkeli kuvasi, miten Laitinen on vuosien ajan suosinut, nöyryyttänyt ja haukkunut muodin koulutusohjelman opiskelijoita. Teksti oli surullista luettavaa, eikä yhdenkään Aallon opiskelijan pitäisi joutua kestämään kuvatun mukaista kohtelua. 

Aallon on käynnistettävä perinpohjainen ja riippumaton selvitys Laitisen toiminnasta. Selvityksen pohjalta on syytä kehittää toimintatavat, joilla varmistetaan, ettei vastaavan kaltaista tapahdu vastaisuudessa muillakaan linjoilla tai aloilla. Hyvään pedagogiikkaan kuuluu tukeminen ja kannustaminen, ei pelolla johtaminen. Vastuu on suuri, sillä opetuskulttuuri omalta osaltaan muovaa myös tulevaisuuden työelämää. 

Julkisuudessa on myös ihmetelty, miksi opiskelijat eivät tulleet julki omilla nimillään ja kasvoillaan. En tiedä yksittäisten opiskelijoiden lähtökohtia tarkemmin, mutta yksi syy on ilmeinen: opiskelijoilla on varmasti aito pelko siitä, että pilliä puhaltamalla vaikeuttaa omaa tulevaa uraansa ja sulkee edestään monia ovia. Vastuu ei voi levätä yksilöiden harteilla. 

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Aalto ARTSin opiskelijajärjestöt sekä joukko muodin opiskelija-aktiiveja on julkaissut tapahtuneesta kannanoton. AYY on alan opiskelijoiden kanssa yhtä mieltä siitä, että ongelmaa ei voida lakaista maton alle. 

Aalto-yliopisto on toistaiseksi keskeyttänyt Laitisen nimityksen työelämäprofessoriksi ja luvannut asiaa selvitettävän. Nämä ovat olleet ensimmäisinä askelina oikeat. 

AYY jatkaa tiiviitä keskusteluja Aallon kanssa siitä, millä toimintatavoilla vastaavia tilanteita voidaan ennaltaehkäistä ja miten niihin voidaan puuttua ajoissa. Jos tieto muodin koulutusohjelman tilanteesta ei ole kulkenut vastuullisille, prosessia on korjattava. Jos vastuulliset ovat tienneet tilanteen, mutta eivät ole reagoineet siihen riittävällä laajuudella, silloinkin korjattavaa riittää.  

Viimeistään selvityksen valmistuttua on tärkeää olla konkreettisia ratkaisuja, joilla opiskelijoiden yhdenvertainen kohtelu turvataan jatkossa. Tässä työssä myös meidän opiskelijoiden tulee olla niin kauan mukana, että kestävä ratkaisu löytyy. 

Huippuyliopisto ei simputa opiskelijoitaan. Huippuyliopisto tarjoaa turvallisen alustan, jolta kaikki voivat ponnistaa. 

Tapio Hautamäki

Hallituksen puheenjohtaja

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Marcell Berta leaning to a wall
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Miksi maksuton koulutus hyödyttää jokaista?

Tänään on maksuttoman koulutuksen päivä. Joka vuosi on tärkeää muistaa, että nykyinen järjestelmä ei ole itsestäänselvyys. Meidän tulee myös ymmärtää maksuttoman koulutuksen merkitys ja sen säilyttämisen tärkeys. Tässä blogikirjoituksessa AYY:n hallituksen jäsen Marcell Berta jakaa ajatuksiaan aiheesta.
Jenni Toivonen standing
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Ilmastokokous lähestyy – kuuluuko opiskelijan ääni päätöksenteossa?

Aalto-yliopisto lähettää neljä tutkijaa Brasilian Belémissä järjestettävään konferenssiin vahvistamaan neuvottelujen tieteellistä perustaa. Ennen lähtöään Belémiin tutkijat haluavat kuitenkin kuulla, millaisia terveisiä opiskelijat haluavat välittää kokoukseen. Hallituksen jäsen Jenni Toivonen tuo esiin omia ajatuksiaan.
Three people smiling in front of an autumn background.
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Kuinka kauan Otaniemessä on ollut homoja?

Lauantaina 11.10. vietetään kansainvälistä Kaapista ulos -päivää ja tämän kunniaksi GAYY:n vierasblogissa perehdytään sateenkaariopiskelijayhdistysten historiaan Otaniemessä. Aalto-yliopiston sateenkaariopiskelijajärjestö GAYY on varmasti monelle nykyiselle opiskelijalle tuttu yhdistys, mutta kuinka moni tietää, ettei se ole suinkaan ensimmäinen sateenkaareva yhdistys Otaniemessä? Aavistuksia historiasta löytyi, mutta tämä kysymys oli hieman vieras myös GAYY:n hallituslaisille. Otaniemessä on varmasti ollut homoja alusta asti, mutta ensimmäinen kolmesta sateenkaariopiskelijayhdistyksestä perustettiin 1996. Tervetuloa mukaan matkalle Otaniemen sateenkaariyhdistysten historiaan!
Sonja Naalisvaara
Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

AYY lausui opiskelija-asuntojen korkotuen muutoksista

Ympäristöministeriö pyysi lausuntoja koskien opiskelija-asumisen korkotuen muutoksia. Lakimuutoksen perusteella opiskelija-asuntojen korkotukilainan enimmäismäärää korotettaisiin 95 prosentista 100 prosenttiin.