Tapio Hautamäkis tal i Teknologliv 2.9.

Jag pratar nu som en teknolog till en teknolog om vad denna gemenskap har gett mig. Jag pratar även om vad ni alla kan få av den.
Olli Kesseli

Talet hölls på mottagningstillställningen för teknologphuxarna den 2 september 2019

Det är glädjande att få hälsa på er alla på Aalto-universitetets studentkårs eller mer bekant AUS, vägnar. Välkommen att vara en del av Aaltogemenskapen.

Jag pratar nu som en teknolog till en teknolog om vad denna gemenskap har gett mig. Jag pratar även om vad ni alla kan få av den.

Min väg i denna gemenskap började lite på samma sätt som er. Under introduktionsveckan hälldes en stor skopa med information, över mitt huvud, om vad allt gemenskapen skulle kunna erbjuda mig. Kvällarna tillbringades på evenemang och stiftandes bekantskap med nya människor. Jag minns hur lättad jag var på  introduktionsveckans söndag när jag äntligen hade tid för mina egna tankar. Den dagen ordnade jag i mitt hem i Teknologbyn, och allt det material som tryckts i min hand under veckan.

Början är ganska lika för alla men efter denna vecka börjar varje aaltoits väg utformas individuellt. Jag hade bestämt mig för att helhjärtat delta i studentverksamheten. Det förargade mig  att jag först under det sista studieåret på gymnasiet förstod hur roliga saker studerandekårens styrelse gjorde. Jag hade bestämt mig för att inte begå samma misstag på universitetet.

Den första hösten gick långt i iakttagandets tecken. Jag ville veta allt om denna gemenskap. Jag deltog på många olika evenemang, bekantade mig med volontärgrupper, studerade och pratade med äldre studenter. På våren började jag själv ordna. Jag minns hur förargad jag var över att min kompis redan på hösten gått med i frivilligverksamheten. Jag visste inte att man hade kunnat söka till ämnesföreningens styrelse. Lyckligtvis kom studentkåren till hjälp när de marknadsförde årsfestkommittén i februari. Resten är historia.

Jag har lockat skolorna att delta i projektet Tempaus2016 där det finländska grundskolesystemet firades och utvecklades. Jag har rekryterat företag till att bli studentkårens partners, frivilliga för olika uppdrag. Jag har lett kommittéer, styrelser och team; jag har varit medlem i nämnden, delegationen och i ledningsgruppen samt arbetat som städare, forskningsassistent och data-analytiker. Studerat i Otnäs och i Singapore.

Genom dessa upplevelser har jag vuxit och lärt mig mycket om mig själv. Jag har fått självsäkerhet  och blivit nådig mot mig själv. Jag har utvecklats som uppträdare, ledare och arbetskamrat. Det bästa, i allt det här, har varit de människor som jag har träffat under resan. De har gjort mig till det jag är nu.

Sådan är min historia, min beskrivning, om de möjligheter i gemenskapen som jag själv har nappat på. Ingen kan hinna med allt, det lönar sig inte ens att försöka. Gör det som du på riktigt är intresserad av- vare sig det är Mechatronics-kursen, ett frivilliguppdrag, ett start-up företag eller en medborgarorganisation. Så här under Aaltos och studentkårens 10-års jubileumsår finns det möjligheter så det räcker.

Det finns inga färdiga vägar, endast den väg som du själv skapar.

Tapio Hautamäki

Styrelseordförande

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?

Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
Marcell Berta leaning to a wall
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Varför drar alla nytta av avgiftsfri utbildning?

Idag är det dagen för avgiftsfri utbildning. Varje år är det viktigt att komma ihåg att det nuvarande systemet inte är en självklarhet. Vi ska också förstå betydelsen av avgiftsfri utbildning och bevarande av den. I den här bloggtexten delar AUS styrelsemedlem Marcell Berta sina tankar om ämnet.