Nea Baarman börjar som AUS chef för påverkan och kommunikation

Nea Baarman har blivit vald till Aalto-universitetets studentkårs nya chef för påverkan och kommunikation.
Nea Baarman hymyilee

Nea Baarman som valts till AUS chef för påverkan och kommunikation inledde sin uppgift på deltid i slutet av oktober och på heltid 7.11.2022. Arbetet har börjat fartfyllt med introduktioner.

Baarman, teologie kandidat och student i samhällsvetenskaper, beskriver sig själv som en ”erfaren föreningsråtta”. Hon har redan under ett årtiondes tid hunnit samla på sig erfarenhet från ungdomsorganisationer. På sina tidigare arbetsplatser har Baarman även koordinerat flyktingförläggningars verksamhet och frivilligarbete, påverkat i utvecklingssamarbetsorganisationer och varit huvudredaktör för Europaungas sakkunnig- och föreningstidning. Hon studerar internationell krishantering och socialt arbete på magisternivå.

”Jag sökte till AUS då jag själv som student anser att intressebevakning är viktigt. Efter coronakrisen har jag sett många utvecklingsobjekt inom studentintressebevakningen och önskar få påverka studenternas välbefinnande genom mitt arbete. Jag väntar på att få använda och tillämpa mitt kunnande från föreningsfältet och lära mig nytt”, gläder sig Baarman.

Den färska chefen för påverkan och kommunikation förhåller sig entusiastiskt men ödmjukt till sitt nya jobb. Påverkan ligger nära Baarmans hjärta så de nya vindarna på arbetsfältet gläder. Som chef leder Baarman AUS team för påverkan och kommunikation, fungerar som chef för sakkunniga och representerar sina sektorer i ledningsgruppen.

”Det är fantastiskt att få en föreningsveteran som Nea till vår arbetsgemenskap. Hon ger säkert nya perspektiv på vår studentkårs kommunikation och påverkan” konstaterar AUS verksamhetsledare Antti Ilmavirta.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Publicerat:

AUS medlem – besvara medlemsenkäten!

Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s kommittéer!

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Ok15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!

Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!

I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.

Läs mer: www.ayyasunnot.fi