Kalendern ”Sumu”(dimma) som planerats av Jolanda Jokinen återger den dimmiga resan full av iver under höstens första skoldagar

AUS och TOKYO har för andra gången producerat designkalendern tillsammans. Kalenderdesigner Jolanda Jokinen är magisterstuderande i visuell kommunikation.
Lukuvuosikalenterin kansi

AUS och TOKYO har för andra gången producerat designkalendern tillsammans. Kalenderdesignern valdes traditionsenligt med TOKYOS tävling. Som årets vinnare och därmed kalenderdesigner utsågs Jolanda Jokinen. Jokinen är magisterstuderande i visuell kommunikation.

Jolanda berättar att hon fick inspiration för planeringen av kalendern genom att minnas sina egna skolår och speciellt hösten. Hon säger att det viktigaste efter sommarlovet är att förbereda sig för hösten genom att köpa nya pennor och välja en läsårskalender. ”Det bästa under skolresan de första skoldagarna är fortfarande den magiska stämningen när man återigen får promenera till skolan i en lite dimmig och kylig morgonluft. Jag ville återge just den här dimmiga resan full av iver under höstens första skoldagar med kalenderns visuella uttryck. Det hör till läsårets början på samma sätt som TOKYOs och AUS kalender hör till oss studenter.” beskriver Jokinen.

I kalendern finns ett kalendarium, en projektkalender, en infodel, en evenemangslista, innehåll av samarbetspartner och förmånskuponger samt anteckningssidor. Klockslagen ger rytm i kalendern men på uppslaget finns även mycket plats för skisser och anteckningar.

I sin plan ville Jolanda fästa särskild uppmärksamhet vid att kalendern ska vara tydlig och funktionell i vardagen. ”Det var ljuvligt att planera kalendern! Jag väntar på att få kalendern i min hand och få ta den i bruk. Dessutom innehåller årets kalender inspirerande klimattips vilket var ett fantastiskt tillägg mellan sidorna!” berömmer Jolanda.

Kalendern är gratis för AUS medlemmar. Du kan hämta en egen kalender från och med början av augusti 2019 på AUS servicebyrå, på Restaurang Kipsari, Väre samt på TOKYO Space eller på AUS tillfälliga serviceställe i lärcentrumet.

Mer information: Henna Palonen, sakkunnig för kommunikation fornamn.efternamn@ayy.fi, 0505209440

Jolandas webbplats: https://jolandajokinen.com/

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Publicerat:

AUS medlem – besvara medlemsenkäten!

Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s kommittéer!

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Ok15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!

Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!

I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.

Läs mer: www.ayyasunnot.fi