Jolanda Jokisen suunnittelema kalenteri ”Sumu” jäljittelee visuaalisella ilmeellään syksyn ensimmäisten koulupäivien sumuisaa ja innostunutta matkaa

AYY ja TOKYO toteuttavat design-kalenterin yhdessä toista kertaa. Kalenterin suunnitteli visuaalisen viestinnän maisteriopiskelija Jolanda Jokinen.
Lukuvuosikalenterin kansi

AYY ja TOKYO toteuttavat design-kalenterin yhdessä toista kertaa. Kalenterin suunnittelija valittiin TOKYOn perinteiden mukaisesti kilpailulla. Tämän vuoden voittajaksi ja sitä kautta kalenterin suunnittelijaksi valikoitui Jolanda Jokinen. Jokinen on visuaalisen viestinnän maisteriopiskelija.

Jolanda kertoo, että hän sai inspiraation kalenterin suunnitteluun muistelemalla omia kouluvuosiaan ja erityisesti syksyä. Hän sanoo, että kesäloman jälkeen tärkeintä oli virittäytyä koulun alkuun ostamalla uusia kyniä ja valitsemalla uusi kalenteri tulevalle lukuvuodelle. ”Parasta ensimmäisten koulupäiväaamujen koulumatkoissa on edelleen niiden maaginen tunnelma, kun saa pitkästä aikaa kävellä hieman sumuisessa ja viileässä aamuilmassa kohti koulua. Halusin jäljitellä kalenterin visuaalisella ilmeellä juurikin tätä syksyistä ensimmäisten koulupäivien sumuisaa ja innostunutta matkaa. Se kuuluu lukuvuoden alkuun samalla tavalla kuin TOKYOn ja AYY:n kalenteri meille opiskelijoille.” kuvailee Jokinen.

Kalenteri koostuu kalendaariosta, projektikalenterista, info-osuudesta, tapahtumalistauksesta, yhteistyökumppaneiden sisällöistä ja etukupongeista sekä muistiinpanosivuista. Kalendaariota rytmittävät kellonajat, mutta aukeamalla on runsaasti tilaa myös piirroksille ja muistiinpanoille.

Suunnitelmassaan Jolanda halusi kiinnittää erityistä huomiota siihen, että kalenteri on selkeä ja toimii hyvin arjessa. ”Kalenterin suunnittelu oli ihanaa! Odotan että saan kalenterin käsiini ja pääsen ottamaan sen käyttööni. Lisäksi tämän vuoden kalenteri sisältää inspiroivia ilmastovinkkejä, jotka olivat upea lisä sivujen väliin!” Jolanda hehkuttaa.

Kalenteri on AYY:n jäsenille maksuton. Voit noutaa oman kalenterisi elokuun 2019 alusta alkaen AYY:n palvelutoimistosta, Ravintola Kipsarista Väreestä, TOKYO Spacesta tai AYY:n väliaikaiselta palvelupisteeltä oppimiskeskuksesta.

Lisätietoja: Viestintäasiantuntija Henna Palonen, etunimi.sukunimi@ayy.fi, 050 5209 440
Jolandan verkkosivut löytyvät osoitteesta https://jolandajokinen.com/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Julkaistu:

Miten kesällä voi saada opintotukea?

Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Julkaistu:

Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu

AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.