Förändringar i höstens evenemang
Beslutet fattades på grund av det rådande coronaläget och storleksklassen på evenemangen. Det är ytterst viktigt för AUS att säkerheten för deltagarna och evenemangsarrangörerna är tryggad. Även om säkerhetsåtgärderna vid evenemangen ansågs tillräckliga, finns det ändå en risk för att deltagarna kan bli coronasmittade. Säkerhetsåtgärderna kan också inverka negativt på stämningen vid evenemanget.
Årsfesten AUS10 ordnas den 15 maj 2021. De anmälningar som redan gjorts till årsfesten förblir i kraft utan särskilda åtgärder, men betalda biljetter återbetalas också om man så önskar. Anmälningar tas emot igen i början av 2021. Evenemangen under årsjubileumsveckan ordnas i maj 2021.
Aalto Afterparty och Otorienteringen kommer inte organiseras som fysiska evenemang. Stora evenemang är för närvarande inte förbjudna i Finland, men trots det vill AUS inte riskera att någon skulle bli sjuk på evenemanget.
Tilläggsinformation:
Christian Segercrantz, styrelsemedlem, ansvarig för gemenskapen, frivilliga, kommunikation, digitalisering / christian.segercrantz@ayy.fi / +358 40 056 6668
Read more news
Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026
Marcell Berta har valts till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelse för år 2026. Förbundsmötet som ordnades i Otnäs i Esbo röstade om styrelsemedlemmarna 14.-15.11.
Joona Lipponen valdes till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande
Aalto-universitetets studentkårs delegation utnämnde Joona Lipponen till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande 2026.