Förändringar i höstens evenemang

Styrelsen för Aalto-universitetets studentkår har beslutat flytta evenemangen för årsfesten AUS10 och årsjubileumsveckan till våren 2021 och ställa in Aalto Afterparty och Otorienteringen. I evenemangen som ursprungligen skulle ordnas i september förväntades flera hundra deltagare, till och med tusen på årsfesten.
Kuvapankki_Kävelyllä_2

Beslutet fattades på grund av det rådande coronaläget och storleksklassen på evenemangen. Det är ytterst viktigt för AUS att säkerheten för deltagarna och evenemangsarrangörerna är tryggad. Även om säkerhetsåtgärderna vid evenemangen ansågs tillräckliga, finns det ändå en risk för att deltagarna kan bli coronasmittade. Säkerhetsåtgärderna kan också inverka negativt på stämningen vid evenemanget. 

Årsfesten AUS10 ordnas den 15 maj 2021. De anmälningar som redan gjorts till årsfesten förblir i kraft utan särskilda åtgärder, men betalda biljetter återbetalas också om man så önskar. Anmälningar tas emot igen i början av 2021. Evenemangen under årsjubileumsveckan ordnas i maj 2021.

Aalto Afterparty och Otorienteringen kommer inte organiseras som fysiska evenemang. Stora evenemang är för närvarande inte förbjudna i Finland, men trots det vill AUS inte riskera att någon skulle bli sjuk på evenemanget.

Tilläggsinformation:
Christian Segercrantz, styrelsemedlem, ansvarig för gemenskapen, frivilliga, kommunikation, digitalisering / christian.segercrantz@ayy.fi / +358 40 056 6668

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya Design Notebook har publicerats

Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

Förslaget om en totalreform av studiestödet är en besvikelse

Aalto-universitetets studentkår (AUS) gav ett utlåtande om undervisnings- och kulturministeriets lagförslag som gäller en totalreform av studiestödet. Förslaget är en besvikelse eftersom det varken löser kärnproblemen med studiestödet eller förbättrar studerandenas utkomst.
kuvassa Totti Korpua Aalto-yliopistolla
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Enbart ett löfte om kostnadsfri utbildning räcker inte

Undervisnings- och kulturministeriet (UKM) har publicerat en vision för högskoleutbildning och forskning för år 2040, som ska styra riktningen av den finländska högskolepolitiken. Visionen om att öka antalet högskoleutbildade i den unga åldersklassen till 60 procent kräver satsningar och ambition från beslutsfattarna. I det här blogginlägget begrundar AUS påverkansexpert Totti Korpua visionens betydelse för studerande.