Fanni Mattsson valdes till styrelsebildare och Sakari Ropponen delegationsordförande
På sitt första möte AYYE 1/2024 på tisdagen 14.11 valde AUS nya delegation Fanni Mattsson till styrelsebildare och Sakari Ropponen till delegationsordförande för 2024.
Styrelsebildare Fanni Mattsson är sjätte års studerande vid Högskolan för ingenjörsvetenskaper. Det senaste året har hon varit AUS styrelsemedlem med ansvar för fastigheter, campus, studentcentrum och hållbarhet. Innan dess har hon varit aktiv i AUS delegation, Teknologsektionen, Phuxommittén och Gillet för byggnadsproduktions- och miljöteknikstuderanden (IK).
Delegationsordförande Sakari Ropponen är sjätte års studerande vid Högskolan för elektroteknik. Under det här året har han påverkat i Teknologsektionen och tidigare har han varit aktiv inom Automations- och systemtekniks gille (AS).
Styrelsebildaren utarbetar ett förslag om AUS styrelse 2024 för delegationen. Delegationsrdföranden svarar däremot för delegationens verksamhet i allmänhet, till exempel förbereder möten och agerar som ordförande på möten.
Vi gratulerar de valda och tackar alla applikanter!
Ansökningstiden till delegationens vice-ordförande är ännu öppen tills 5.12 och ansökningstiden till AUS styrelsemedlemmar är öppen tills 16.11. Läs mer om volontärmöjligheterna inom AUS på denna sida.
Read more news
Öppen ansökning till AUS konstsamling
Den årliga ansökningsblanketten för AUS konstsamling är öppen till och med den 20 november 2026.
Never stop the madness och snart dras mattan återigen av ungdomarna
AUS styrelsemedlem Antti Puska och påverkansexperten Totti Korpua med ansvar för utbildningspolitik skriver ett blogginlägg om hurdana tankar diskussionen om läsårsavgifter väcker så här på dagen för avgiftsfri utbildning.
Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2027
Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2027. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!