AUS10-jubileumssektionen söker funktionärer till kommittéerna!
Vår kära studentkår har redan många år bakom sig och snart firar vi för första gången jämna år. AUS10-jubileumssektionen kan dock inte göra allt själv så nu söker vi funktionärer till sektionskommittéerna.
I jubileumsårssektionens kommittéer får du ge idéförslag och förverkliga olika jubileumsårsevenemang och givetvis själva årsfesten.
Funktionärer behövs såväl för evenemang som förverkligas under året som för årsfestarrangemangen. Vill du vara med och göra AUS 10-års jubileumsår till något stort och magnifikt?
Har du idéer för något sällan skådat som drar in wappen i jubileumsårsextasen? Är du den absolut bästa dekoratören som får årsfesten att bli årtiondets hetaste fest? Just du kan få vara med och se till att det här jubileumsåret blir ett värdigt spektakel!
Funktionärerna till kommittéerna väljs på basis av ansökan och en eventuell intervju. Evenemangskommittéerna ansvarar för att planera det egna evenemanget och de praktiska arrangemangen. Kommittéer sökes för att arrangera följande evenemang:
- Jubileumsårets största evenemang (tre kommittéer), Anna Anttalainen, Ville Mansikkaniemi samt Henni Huttunen och Minttu Patajoki.
- Under jubileumsåret ordnar vi flera större evenemang och kommittéerna ansvarar för varsitt.
- Cocktail-kommittén, Jenina Noki och Henni Huttunen
- Ansvarar för att ordna cocktailtillställningen före huvudfesten
- Huvudfestkommittén, Niklas Sivaro och Elisa Jokinen
- Ansvarar för huvudfesten som ordnas på Finlandiahuset
- Efterfestkommittén, Suvi Rantamäki och Minttu Patajoki
- Ansvarar för genomförandet av huvudfestens efterfest
- Silliskommittén, Vili Kurppa och Severi Huuki.
- Ansvarar för årsfestens sillfrukost och sillfrukostdagens program.
Därutöver är det möjligt att anmäla intresse för endast något specifikt delområde. Dessa aktörer fördelas i evenemangskommittéerna för att arbeta med sina intresseområden eller så bildar de en egen kommitté, beroende på sökandenas intressen. Delområdena är till exempel dekoration, kommunikation och grafiskt uttryck. Du kan också anmäla både evenemangskommittéer och intressemål.
Ansökningen till jubileumskommittéerna börjar den 1 oktober 2019 och avslutas den 20 oktober 2019.
Har du frågor? Mer info ger AUS10-jubileumssektionens ordförande Titta Saari och övriga sektionsmedlemmar samt evenemangets producent Niina Palm (fornamn.efternamn@ayy.fi).
Read more news
Utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning
Aalto-universitetets studentkår ledigförklarar uppdragen som studentrepresentant i Forskarutbildningsråden och arbetsgruppen för doktorandutbildning (DEWG) 2027.Kompletterande utlysning av uppdrag som studeranderepresentant i Aalto-universitetets förvaltning
Aalto-universitetets studentkår (AUS) söker studeranderepresentanter i Aalto-universitetets förvaltning för 2026. Den kompletterande utlysningen börjar den 24 september 2026 och löper ut den 11 oktober 2026 kl. 23.59. Styrelsen för AUS väljer studeranderepresentanter senast den 31 oktober 2026.
AUS föreslår Joona Lipponen till FSF:s ordförande
Aalto-universitetets studentkår (AUS) föreslår Joona Lipponen till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelseordförande år 2027. Styrelsen väljs på förbundsmötet 13-14.11.2026 i Esbo.