AUS valde delegationsordförande och styrelsebildare för 2021
Joonas Nurmi som valdes till delegationsordförande är sjätteårsstuderande i systemvetenskap och andra årsstuderande i ekonomi. Han är ett bekant ansikte från delegationen där han i år verkat som viceordförande och strategiustkottsmedlem. Tidigare verkade Nurmi även som GAYY:s ordförande , i Gemenskapssektionen Aava, Motionskommittén och Fysikergillets styrelse.
”Jag är helt ofattbart entusiastisk. Jag väntar ivrigt på nästa år och på att jag får fortsätta utveckla delegationsverksamheten”, kommenterar Nurmi.
Milja Leinonen som valdes till styrelsebildare 2021 inledde sina studier i bioinformationsteknologi år 2014 och har under de senaste sex åren som aktiv i Aaltogemenskapen verkat i Inkubio, på föreningsfältet och i studentkåren. Det här året har hon fungerat som viceordförande i AUS styrelse. Leinonens övriga ansvarsområden under styrelseåret har varit utbildningspolitik och studentmedia.
”Stort tack till delegationen för ert förtroende. Då undantagstiden fortsätter är AUS roll allt viktigare och jag tackar alla aaltoiter för årets ansträngningar för gemenskaplighet och studenternas välbefinnande! Det är en glädje att få befrämja världens bästa studentliv tillsammans även i fortsättningen”, gläder sig Leinonen.
Styrelsebildaren lägger fram ett förslag till styrelse för 2021 för delegationen, som väljer den nya styrelsen på sitt möte 26.11.2020. Styrelsemedlemsansökningen är öppen till 14.11 kl. 23.59 och ansökningen för delegationens viceordförande är ännu öppen till 26.11. Styrelsekandidaternas panel ordnas 17.11. Läs mer om AUS frivilligrekryteringar för år 2021 härifrån.
Tilläggsinformation:
Elina Nieminen, verksamhetsledare, elina.nieminen@ayy.fi, 050 520 9415
Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för cirka 14 000 studerande. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor. Delegationen är AUS högsta beslutande organ som bland annat väljer studentkårens styrelse och godkänner budgeten.
Read more news
AUS medlem – besvara medlemsenkäten!
Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Sök till FSF:s kommittéer!
Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!
Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.
Läs mer: www.ayyasunnot.fi