AUS valde delegationsordförande och styrelsebildare för 2021

Delegationen för Aalto-universitetets studentkår valde på sitt möte 5.11.2020 styrelsebildare och delegationsordförande för år 2021. Delegationsordföranden heter Joonas Nurmi och styrelsebildaren Milja Leinonen.
Kuvassa Milja Leinonen ja Joonas Nurmi

Joonas Nurmi som valdes till delegationsordförande är sjätteårsstuderande i systemvetenskap och andra årsstuderande i ekonomi. Han är ett bekant ansikte från delegationen där han i år verkat som viceordförande och strategiustkottsmedlem. Tidigare verkade Nurmi även som GAYY:s ordförande , i Gemenskapssektionen Aava, Motionskommittén och Fysikergillets styrelse.

”Jag är helt ofattbart entusiastisk. Jag väntar ivrigt på nästa år och på att jag får fortsätta utveckla delegationsverksamheten”, kommenterar Nurmi.

Milja Leinonen som valdes till styrelsebildare 2021 inledde sina studier i bioinformationsteknologi år 2014 och har under de senaste sex åren som aktiv i Aaltogemenskapen verkat i Inkubio, på föreningsfältet och i studentkåren. Det här året har hon fungerat som viceordförande i AUS styrelse. Leinonens övriga ansvarsområden under styrelseåret har varit utbildningspolitik och studentmedia.

”Stort tack till delegationen för ert förtroende. Då undantagstiden fortsätter är AUS roll allt viktigare och jag tackar alla aaltoiter för årets ansträngningar för gemenskaplighet och studenternas välbefinnande! Det är en glädje att få befrämja världens bästa studentliv tillsammans även i fortsättningen”, gläder sig Leinonen.

Styrelsebildaren lägger fram ett förslag till styrelse för 2021 för delegationen, som väljer den nya styrelsen på sitt möte 26.11.2020. Styrelsemedlemsansökningen är öppen till 14.11 kl. 23.59 och ansökningen för delegationens viceordförande är ännu öppen till 26.11. Styrelsekandidaternas panel ordnas 17.11. Läs mer om AUS frivilligrekryteringar för år 2021 härifrån.

Tilläggsinformation: 
Elina Nieminen, verksamhetsledare, elina.nieminen@ayy.fi, 050 520 9415

Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för cirka 14 000 studerande. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor. Delegationen är AUS högsta beslutande organ som bland annat väljer studentkårens styrelse och godkänner budgeten.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kollaasi, jossa kirjoittajien kuvat
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

En Teknologby i regnbågsfärger

Hurdant är det att vara queer i Teknologbyn och i Aaltogemenskapen? Till äran av pride-månaden skriver Adrian Suvisaari, Ines Saikku och Camille Fourié blogginlägg om sina erfarenheter och om utmaningarna med heteronormativitet och identitetbinärskap i vår gemenskap.
Totti ja Rico iloisina kampuksella
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya förstärkningar till påverkansteamet – Rico Martikainen och Totti Korpua anställda av AUS

Aalto-universitetets studentkår har anställt Rico Martikainen till chef för påverkan och kommunikation och Totti Korpua till påverkansexpert med ansvarsområdet utbildningspolitik. Martikainen inledde sitt arbete 25.5 och Korpua 7.4.
tuhkimontie
Pressmeddelande Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.