AUS utnämner Henrik Vuornos till HOAS styrelse för en fortsatt period
Aalto-universitetets studentkårs föregångare var med och grundade Helsingforsregionens studentbostadsstiftelse år 1969. Därför har AUS rättighet att utnämna tre medlemmar till stiftelsens tiomanna styrelse.
Henrik Vuornos har verkat i HOAS styrelse med AUS mandat från år 2021 och studentkåren har varit nöjd med samarbetet.
”Det är viktigt att se till att det finns tillräckligt med studentbostäder i huvudstadsregionen. Hoas har en viktig roll i att AUS studenter har tillräckligt med bostäder nära campus med goda trafikförbindelser”, säger Vuornos.
Esbo stad är en nära partner till studentkåren och Vuornos har fördjupat detta samarbete under hela sin tvååriga period. Han representerar Samlingspartiet och fungerar för tillfället som ordförande för Esbos stadsstyrelse.
”Ett av Esbos tydliga mål är att allt fler högskolestuderande skulle kunna rota sg i staden och bo nära campuset. I Otnäs pågår många viktiga Hoas-studentbostadsprojekt så ett smidigt framskridande är till allas fördel", Vuornos säger.
Hoas erbjuder hem för över 18 000 studerande vilket gör stiftelsen till den största och mest överlägsna erbjudaren av studentbostäder i huvudstadsregionen. Det här året har AUS speciellt satsat på att lyfta fram målen för hållbar utveckling i stiftelsens verksamhet och fungerat som en aktiv pacemaker.
”Ur studentkårens perspektiv är stiftelsen en viktig led i förbättrandet av studenternas bostadssituation och det är kritiskt att det sitter kunniga personer i dess styrelse”, säger AUS styrelsemedlem Sampo Sainio som ansvarar för boendet.
AUS styrelse har på sitt möte 6.10 utnämnt Vuornos till stiftelsens styrelse för en ny tvåårsperiod för åren 2023 och 2024.
Read more news
AUS medlem – besvara medlemsenkäten!
Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Sök till FSF:s kommittéer!
Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!
Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.
Läs mer: www.ayyasunnot.fi