AUS nominerar Totti Korpua som kandidat till FSFs styrelse 2024
Aalto-universitetets studentkår nominerar Totti Korpua till Finlands studentkårers förbunds styrelse. Totti Korpua, 25, är en magistersstuderande i bildkonstpedagogik vid Aalto ARTS. Under detta år har hen varit styrelsemedlem för Aalto-universitetets studentkår med ansvarsområden av utbildningspolitik, val och välfärd. Korpua har lång erfarenhet av olika förtroendeuppdrag inom Aalto-gemenskapet. På fritiden går Totti gärna på konserter och gallerier.
"Jag är väldigt tacksam för det förtroende jag har fått. Att främja ett bättre studentliv krävs på alla nivåer i samhället, och jag är redo att fortsätta mitt lyssnande, framåtblickande och beslutsamma arbete på FSF", kommenterade Korpua sitt val.
Korpua reflekterar över studentrörelsens viktiga mål för det kommande året: "Utbildningens strukturer måste bättre stödja studieförmågan och utbildningens tillgänglighet, så att en höjning av utbildningsnivån och studier i allmänhet verkligen kan förändra Finland. Strukturer och finansiering ensam räcker inte, utan studentens försörjning måste vara tillräcklig och stödja samma mål. FSF måste ta hand om internationella studenters ställning och deltagande i det finska högskoleområdet och föregå med gott exempel för hela studentrörelsen. I Europaparlamentsvalet måste studentrörelsen höras brett i hela Europa, och FSF spelar en nyckelroll i detta."
FSF väljer styrelsen för 2024 vid sitt förbundsmöte i Tammerfors den 17-18 november 2023. FSF representerar finländska universitetsstudenter på nationell nivå och tar ställning i utbildningspolitik, socialpolitik och internationella frågor.
Mer information: Totti Korpua, totti.korpua@ayy.fi, tel. 0404824213
Styrelseordförande Ida Parkkinen, ida.parkkinen@ayy.fi, tel. 0400984545
Read more news
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026
Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler
Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.