AUS nominerar Totti Korpua som kandidat till FSFs styrelse 2024

Aalto-universitetets studentkår nominerar Totti Korpua till styrelsen för Finlands studentkårers förbund. Styrelsen väljs på förbundsmötet den 17-18 november 2023 i Tammerfors.
Mies hymyilee värikkäässä paidassa

Aalto-universitetets studentkår nominerar Totti Korpua till Finlands studentkårers förbunds styrelse. Totti Korpua, 25, är en magistersstuderande i bildkonstpedagogik vid Aalto ARTS. Under detta år har hen varit styrelsemedlem för Aalto-universitetets studentkår med ansvarsområden av utbildningspolitik, val och välfärd. Korpua har lång erfarenhet av olika förtroendeuppdrag inom Aalto-gemenskapet. På fritiden går Totti gärna på konserter och gallerier.

"Jag är väldigt tacksam för det förtroende jag har fått. Att främja ett bättre studentliv krävs på alla nivåer i samhället, och jag är redo att fortsätta mitt lyssnande, framåtblickande och beslutsamma arbete på FSF", kommenterade Korpua sitt val.

Korpua reflekterar över studentrörelsens viktiga mål för det kommande året: "Utbildningens strukturer måste bättre stödja studieförmågan och utbildningens tillgänglighet, så att en höjning av utbildningsnivån och studier i allmänhet verkligen kan förändra Finland. Strukturer och finansiering ensam räcker inte, utan studentens försörjning måste vara tillräcklig och stödja samma mål. FSF måste ta hand om internationella studenters ställning och deltagande i det finska högskoleområdet och föregå med gott exempel för hela studentrörelsen. I Europaparlamentsvalet måste studentrörelsen höras brett i hela Europa, och FSF spelar en nyckelroll i detta."

FSF väljer styrelsen för 2024 vid sitt förbundsmöte i Tammerfors den 17-18 november 2023. FSF representerar finländska universitetsstudenter på nationell nivå och tar ställning i utbildningspolitik, socialpolitik och internationella frågor.

Mer information: Totti Korpua, totti.korpua@ayy.fi, tel. 0404824213 
Styrelseordförande Ida Parkkinen, ida.parkkinen@ayy.fi, tel. 0400984545

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Marcel vaaka
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026

Marcell Berta har valts till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelse för år 2026. Förbundsmötet som ordnades i Otnäs i Esbo röstade om styrelsemedlemmarna 14.-15.11.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Joona Lipponen valdes till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande

Aalto-universitetets studentkårs delegation utnämnde Joona Lipponen till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande 2026.
Waiting outside
Ajankohtaista Publicerat:

Föreningarnas ansökningstid för klubblokaler och förrådsutrymmen börjar

AUS inleder ansökningen till klubblokaler och förrådsutrymmen för föreningarna till lokaler som finns i Otnäs.
Ajankohtaista Publicerat:

Sök som studentrepresentant för år 2026

Ansökning som studentrepresentant i Aalto-universitetets förvaltning – en halloped – 2026 är öppen 11.11–2.12. Organer publiceras på denna sidan 11.11.