AUS föreslår Sampo Sainio och Antti Regelin som FSF:s styrelsemedlemmar 2023

Aalto-universitetets studentkår föreslår Sampo Sainio och Antti Regelin till Finlands studentkårers förbunds styrelse. Styrelsen utses på förbundsmötet 18-19.11.2022.
Kuvassa kaksi hymyilevää henkilöä, jotka ovat Sainio ja Regelin.

Aalto-universitetets studentkår föreslår Sampo Sainio och Antti Regelin som medlemmar till Finlands studentkårers förbunds styrelse år 2023.

Sainio,24, studerar energiteknik vid Aalto-universitetet och förvaltningsvetenskap vid Tammerfors universitet. Det här året har han verkat som AUS styrelsemedlem med ansvarsområdena boende, campus, fastigheter och hållbar utveckling. Sainio har haft flera förtroendeuppdrag i Aaltogemenskapen och som förvaltningens studentrepresentant vid högskolan för ingenjörsvetenskaper. Sainio kommer från Helsingfors och idkar konst som hobby.

”Under regeringsförhandlingarna efter riksdagsvalet nästa vår skapas riktlinjer för bostadspolitiken för följande fyra år. FSF bör försäkra att man i Finland upprättar tydliga statliga mål för att försäkra att tillräckligt med studentbostäder byggs. Under riksdagsvalet ska man även påverka att studielånen skyddas från växande räntor. Högskoleutbildning är en  möjlighet till socialt uppsving och högskoleexamen får inte heller i framtiden vara en riskinvestering”, säger Sainio.

Regelin, 26, studerar energiteknik och redovisning. Han har detta år verkat i AUS delegation som delegationsmedlem för Vihreämpi Aalto och varit på studentutbyte i Peru.  Tidigare verkade Regelin som ordförande för Automation- och Systemteknikgillet, var medlem i Aalto Entrepreneurship Society och hade  omfattande ansvarsuppgifter i Aaltogemenskapen. Regelin kommer från Rovaniemi och brukar gå på exkursioner.

”När jag var på studentutbyte i Sydamerika fick jag se ett samhälle utan ett nationellt språkrör såsom FSF. Det fick mig att begrunda studentrörelsens redan åstadkomna prestationer och nödvändiga fortsatta utveckling.  Under riksdagsvalet bör man försäkra sig om att högskolornas stabila finansiering  säkerställs. Som styrelsemedlem i FSF vill jag vara med och möjliggöra förutsättningarna för ett gott studentliv för nuvarande och kommande studentgenerationer”, berättar Regelin.

FSF väljer styrelse för år 2023 på sitt förbundsmöte i Korpilampi i Esbo 18 –19 november 2022. FSF representerar Finlands universitetsstuderande på riksnivå och tar ställning i utbildningspolitiska, socialpolitiska och internationella frågor. 

Tilläggsinformation: 

Sampo Sainio, +358 44 388 1154

Antti Regelin, +358 40 543 6679

Styrelseordförande Otto Usvajärvi, + 358 50 342 8663

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa pinottuna kahdeksan edellisen suunnittelijan Design Notebookia
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen

Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.