AUS befrämjar jämlikhet och likabehandling i sin verksamhet - delegationen godkände den nya likabehandlingsplanen

Aalto-universitetets studentkårs nya likabehandlingsplan godkändes på delegationsmötet 21.11.2024. Likabehandlingsplanen styr AUS mot tillgängligare och mer inkluderande sätt med vilka studenterna kan delta i AUS evenemang och verksamhet.
Hallituksen jäsen Mante hymyilee

Den nya likabehandlingsplanen är AUS interna dokument vars syfte är att befrämja likabehandlingen i vår pluralistiska studentgemenskap. Planen består av delområdena AUS som organisation, kommunikation, gemenskapen och evenemang. Den erbjuder mer verktyg och konkretare metoder för AUS anställda, styrelsemedlemmar, delegationen och frivilliga att arbeta för en mer inkluderande och tillgängligare studentkår.

”Som en antirasistisk och intersektionell feministisk studentkår tar AUS ett viktigt steg i att befrämja likabehandlingen i vår mångformiga studentgemenskap och tar i bruk den här helhetsbetonade likabehandlingsplanen” säger Mantė Žygelytė, viceordförande för AUS styrelse.

Likabehandlingsplanen har varit ett av AUS verksamhetsplanprojekt år 2024. Processen inleddes på våren i samarbetstecken. Flera av AUS team och aktiva sammanträdde och deras kommentarer och tankar hördes under processen. Under sommaren och hösten utarbetades utkastet till likabehandlingsplanen av AUS likabehandlingsteam som bestod av anställda och styrelsemedlemmar och gemenskapens kommentarer beaktades. Delegationen förde en remissdebatt om likabehandlingsplanen på mötet i oktober varefter dokumentet godkändes på delegationsmötet i november 21.11.

Syftet med likabehandlingsplanen är att försäkra att likabehandlingsarbete utförs i alla sektorer på AUS så att våra medlemmar har jämlika och tillgängliga möjligheter att delta i studentkårens evenemang och verksamhet.

Tilläggsinformation:
Mantė Žygelytė, viceordförande för AUS styrelse
+358 40 054 5514

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten

På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.
opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Publicerat:

Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts

AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.