AUS befrämjar jämlikhet och likabehandling i sin verksamhet - delegationen godkände den nya likabehandlingsplanen
Den nya likabehandlingsplanen är AUS interna dokument vars syfte är att befrämja likabehandlingen i vår pluralistiska studentgemenskap. Planen består av delområdena AUS som organisation, kommunikation, gemenskapen och evenemang. Den erbjuder mer verktyg och konkretare metoder för AUS anställda, styrelsemedlemmar, delegationen och frivilliga att arbeta för en mer inkluderande och tillgängligare studentkår.
”Som en antirasistisk och intersektionell feministisk studentkår tar AUS ett viktigt steg i att befrämja likabehandlingen i vår mångformiga studentgemenskap och tar i bruk den här helhetsbetonade likabehandlingsplanen” säger Mantė Žygelytė, viceordförande för AUS styrelse.
Likabehandlingsplanen har varit ett av AUS verksamhetsplanprojekt år 2024. Processen inleddes på våren i samarbetstecken. Flera av AUS team och aktiva sammanträdde och deras kommentarer och tankar hördes under processen. Under sommaren och hösten utarbetades utkastet till likabehandlingsplanen av AUS likabehandlingsteam som bestod av anställda och styrelsemedlemmar och gemenskapens kommentarer beaktades. Delegationen förde en remissdebatt om likabehandlingsplanen på mötet i oktober varefter dokumentet godkändes på delegationsmötet i november 21.11.
Syftet med likabehandlingsplanen är att försäkra att likabehandlingsarbete utförs i alla sektorer på AUS så att våra medlemmar har jämlika och tillgängliga möjligheter att delta i studentkårens evenemang och verksamhet.
Tilläggsinformation:
Mantė Žygelytė, viceordförande för AUS styrelse
+358 40 054 5514
Read more news
Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen
Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen
Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026