Tiina Pajukari ja Ronja Mäkinen asiantuntijoiksi vaikuttamisen tiimiin

AYY:n vaikuttamisen tiimiin on valittu kaksi uutta asiantuntijaa: Tiina Pajukari ja Ronja Mäkinen. Tiina Pajukari on aloittanut sosiaalipolitiikasta ja kestävästä kehityksestä vastaavana asiantuntijana ja Ronja Mäkinen kansainvälisyydestä ja yhdenvertaisuudesta vastaavana asiantuntijana. Molemmilla asiantuntijoilla on pitkä ylioppilasliiketausta.

Tekniikan kandidaatti Pajukari toimi vuonna 2021 AYY:n hallituksessa ja 2022 SYL:in hallituksessa sosiaalipolitiikasta vastaavana hallituslaisena. Pajukari iloitsee valintaansa: ” Mahtavaa päästä palaamaan AYY:lle ja hypätä ensimmäistä kertaa vaikuttamisen asiantuntijan saappaisiin. Olen todella innoissani siitä, että pääsen mukaan tekemään maailman parasta opiskelijan elämää! Ja onhan tässä sellaista kotiinpaluun fiilistä.” Pajukari aloitti työt AYY:llä tammikuussa 2023 ja toimii opintovapaan sijaisena joulukuuhun 2023 asti.

Viime vuonna yhteiskuntatieteiden maisteriksi valmistunut Mäkinen on Pajukarin tapaan ylioppilasliikeaktiivi, ja on toiminut ISYY:llä mm. hallituksessa sosiaalipoliittisena vastaavana, edustajistossa ja harjoittelijana. Aikaisemmin Mäkinen on toiminut suunnittelijana opintopalveluissa sekä suunnittelusihteerinä kehittämispalveluissaä. Työskentely-ympäristö Itä-Suomen yliopistosta Aaltoon on sujunut hyvin: ”Olen erittäin innoissani uudesta työstäni AYY:llä! Olen tehnyt paljon työtä sekä opiskelijoiden yhdenvertaisuuden että kansainvälisten asioiden parissa muualla Suomessa, joten työ sopii minulle täydellisesti. Aallon yhteisö on ottanut minut vastaan erittäin lämpimästi, enkä malta odottaa, että pääsen tekemään monen tasoista vaikuttamistyötä opiskelijoiden eteen.” Mäkinen aloitti työt AYY:llä helmikuussa 2023.

Pajukarin ja Mäkisen esihenkilönä toimiva viestinnän ja vaikuttamisen päällikkö Nea Baarman kommentoi kahden uuden asiantuntijan valintaa: ”Todella upeaa saada Tiinan ja Ronjan kaltaiset ylioppilasliikeosaajat tiimiini mukaan. Molemmilla heistä on pitkä ja vankka kokemustausta, sekä sellaista osaamista, jolla saamme tehtyä entistä parempaa opiskelijavaikuttamista AYY:llä.”

Tervetuloa Tiina ja Ronja!

Englannin ja ruotsin kieliset käännökset tulossa! / English and Swedish translations are coming / Engelska och svenska översättningar kommer


Lisätietoja:
Nea Baarman, viestinnän ja vaikuttamisen päällikkö
nea.baarman@ayy.fi
Two people looking at the camera
Mäkinen (vas.) ja Pajukari (oik.)
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Täydennyshakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi 

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta hakee täydennyshaussa Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja vuodelle 2026. Haku aukeaa 24.9.2026 ja päättyy 11.10.2026 kello 23.59. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee opiskelijaedustajat 31.10.2026 mennessä.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY esittää Joona Lipposta SYLin puheenjohtajaksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Joona Lipposta Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2027. Hallitus valitaan liittokokouksessa 13.-14.11.2026 Espoossa.
Otakaari
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n uusi opiskelijatalo valmistui Otaniemeen – 153 uutta opiskelija-asuntoa

AYY:n uusi opiskelijatalo Otakaari 15 valmistui 31.7.2026 Otaniemeen. Rakennus tuo pääkaupunkiseudulle 153 uutta opiskelija-asuntoa, jotka tarjoavat kodin noin 200 Aalto-yliopiston opiskelijalle. Kaikki asunnot on jo vuokrattu.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.