AYY ja TF: Aalto-yliopiston fysiikan ruotsinkielisen opetuksen heikentämistä harkittava uudelleen

Toivomme painokkaasti, että suunnitelmaa ruotsinkielisen fysiikan opetuksen siirtämisestä pelkkien videoitujen luentojen ja laskuharjoitusten varaan arvioitaisiin uudestaan.

Aalto-yliopiston perustieteiden korkeakoulussa 28.3. hyväksytyn opetussuunnitelman mukaan vuoden 2022 syksystä alkaen ei Aallon fysiikan peruskursseilla pidettäisi lainkaan ruotsinkielisiä lähiluentoja. Ruotsiksi opintonsa suorittavat joutuisivat tukeutumaan videoituihin luentoihin ja vanhempien opiskelijoiden pitämiin laskuharjoituksiin samalla, kun suomenkielisessä fysiikan opetuksessa olisi yhä tarjolla lähiluentoja. Ruotsinkielisille opiskelijoille olisi tarjolla lehtorin vastaanottoaika. 

Päätös asiasta tehtiin ilman, että opiskelijaedustajilla olisi ollut minkäänlaista todellista mahdollisuutta vaikuttaa siihen. Aallon ruotsinkielisiä opiskelijoita edustavalta Teknologföreningeniltä ei myöskään kysytty kommenttia asiaan. Näin merkittäviä muutoksia ei voi valmistella ilman opiskelijoiden osallistamisen ja kuulemisen takaamista. Koko Aallon ruotsinkielisen opetuksen tarjontaa tulisi käsitellä kokonaisuutena. 

Aalto-yliopisto on lain mukaan kaksikielinen yliopisto. Aallon on vastattava siitä, että ruotsinkielentaitoisia osaajia koulutetaan riittävä määrä maamme tarpeisiin. Tehtävän toteuttaminen vaarantuu, jos ruotsinkielisille opiskelijoille ei tarjota samantasoista opetusta fysiikassa kuin suomenkielisille. Aallon omien kielellisten linjausten mukaan opetushenkilökunnan pedagogisiin vaatimuksiin kuuluu mm. hyvä kielitaito. Jos ruotsinkieliset opiskelijat eivät saa riittävästi tukea perusopinnoissa, vaarantuu myös menestys myöhemmin opinnoissa.

Päätös asettaa ruotsinkieliset opiskelijat eriarvoiseen asemaan suomenkielisiin verrattuna. Fuksivuoden kurssit ovat ensimmäisen vuoden opiskelijoille myös tärkeä tapa verkostoitua keskenään ja opetushenkilökunnan kanssa. Ilman lähiluentoja ruotsinkieliset fuksit jäävät kotiin katsomaan videoita, kun suomenkieliset kohtaavat kampuksella ja pääsevät vuorovaikutukseen heidän äidinkieltään puhuvan opetushenkilökunnan kanssa.

Ruotsinkielisten opiskelijoiden määrä Aallossa on kasvussa. Aallon lakisääteisen velvoitteen ja omien kielilinjausten toteutuminen on kyettävä varmistamaan. Toivomme painokkaasti, että suunnitelmaa ruotsinkielisen fysiikan opetuksen siirtämisestä pelkkien videoitujen luentojen ja laskuharjoitusten varaan arvioitaisiin uudestaan. On tärkeää, että Aallon maine laadukasta ruotsinkielistä opetusta tarjoavana huippuyliopistona säilyy.

Wilma Branders

Hallituksen puheenjohtaja

Teknologföreningen

Otto Usvajärvi

Hallituksen puheenjohtaja

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta

Prof. Paul Lillrank

Puheenjohtaja

Ruotsinkielisten opintoasioiden vastuuopettajaryhmä

 Aalto-yliopisto

Lisätietoja:

Branders: 040 824 4118

Usvajärvi: 050 342 8663

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Julkaistu:

Miten kesällä voi saada opintotukea?

Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Julkaistu:

Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu

AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.