Välkommen att besvara Aalto-universitetets studentkårs medlemsenkät
Evenemang, lokaler och bostäder. Påverkan, kommunikation och frivilligverksamhet. Vilka alla studentkårens tjänster har du använt? Och vad tyckte du om dem?
Det är dags att svara på studentkårens medlemsenkät. Med enkäten får vi värdefull information om vilka saker som upplevs viktiga och hur vi kan utveckla vår verksamhet.
Syftet med medlemsenkäten är att utreda studenternas önskemål och utvecklingsförslag gällande studentkårens verksamhet. Vad fungerar? Och vad borde utvecklas?
Du kan svara fram till fredag 7.6. Dina svar är värdefulla och hjälper oss att tjäna studenterna alltbättre- tack för dina svar redan på förhand! Om du vill så kan du delta i en utlottning efter svarandet, där du kan vinna fantastiska pris!
Länk till enkäten: www.feelback.com/ayyjasenkysely
Read more news
Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper
Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur
Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs
I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.