Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan

Trinet är en funktion som grundades 1986 som då gjorde det möjligt att få internet till Otnäs.  Ursprungligen var det fråga om en 100 Mbit/s internetanslutning som från 2005 höjdes till 1/1 Gb. Den här anslutningen har erbjudits till alla invånare i Otnäs i hyran. Även Hoas har köpt tjänsten av AUS i Otnäs. Det internet som fungerade som föregångare är inte längre konkurrenskraftigt idag. Alternativen på marknaden kan erbjuda samma tjänst förmånligare.

AUS strategiska mål har varit att hålla hyrorna förmånliga. Delegationen och samarbetsorganet för boendets (ASY) önskan under flera mandatperioder har varit att hyreshöjningen är måttlig. 

Det hör till normal operativ verksamhet att granska funktionerna kritiskt. Som del av detta arbete och studentkårens kostnadsförvaltning konkurrensutsattes internetserviceleverantören. Dessutom följde vi Varke (Centralen för statligt stött bostadsbyggande) anvisningar och lagstiftning. Enligt Varkes anvisning ska internt producerade tjänster bedömas regelbundet. Bedömningen av internettjänster som gjordes nu genomfördes grundligt.

Ibruktagandet av en förmånligare serviceleverantör minskar hyreshöjningstrycket för våra invånare under de närmsta åren. Tyvärr betyder det att Trinet avvecklas.

Nyheterna om avvecklandet av Trinet har förståeligt orsakat reaktioner i studentgemenskapen. Jag strävar att i denna artikel svara på de vanligaste frågorna så att alla kan bilda sin egen åsikt om saken.

Q & A

Varför avvecklas Trinet?

Enligt Varkes anvisningar ska hyreshusets ägare regelbundet utvärdera internt producerade tjänster dvs. utreda om tjänstens pris är förmånligare än från en utomstående leverantör. Tjänsten har konkurrensutsatts och kostnadsskillnaden har varit så betydande att vi därför beslutat avveckla den internt producerade internettjänsten.

Hur inverkar detta på AUS hyresgäster eller medlemmar?

AUS hyresgästers internettjänst ingår även i fortsättningen i hyran. Den nya hastigheten kommer att vara 100/100 Mbit/s eller 200/200 Mbit/s varutöver invånarna har möjlighet att köpa tilläggshastighet. Vi har hört ASY och delegationen i ärendet. Byte av serviceleverantör möjliggör en måttlig hyresnivå även i fortsättningen. 

AUS bostäder och den nya serviceleverantören informerar invånarna om praktiska saker när detaljerna klarnats.

Ändringen gäller även de medlemmar som bor i AUS hyresbostad. 

Uppdaterad 13.2.2026: Den valda hastigheten är 200/200 Mbit/s. Beslutet fattades efter diskussionerna med ASY och delegationen  i enlighet med deras önskemål.

Försvinner internetanslutningen i AUS evenemangs- och föreningslokaler?

Ingen orsak till panik, internetanslutningen försvinner inte.

Om jag vill ha snabbare internet? Kan jag få en gigas internet i framtiden?

Av den nya serviceleverantören är det möjligt att köpa ett snabbare, upp till 2 Gb/s internetanslutning mot tilläggsavgift. Endast den internetanslutning som ingår i hyran ändras. I nuläget betalar alla invånare för 1 Gb/s oberoende av om de använder den eller om de behöver den.

När träder ändringen i kraft?

Alla fastigheter omfattas av den nya serviceleverantören senast sommaren 2026. Övergången sker gradvis. Invånarna informeras när tidtabellen klarlagts.

Kan den nya serviceleverantören höja priserna när Trinet avvecklats?

Nej. Avtalet har upprättats med fast pris för flera år framöver. 

Ändras mitt hyresavtal?

Nej. Internetshastigheten har inte fastställts i hyresavtalet.

Varför har AUS inte informerat om saken tidigare?

Samarbetslagen förutsätter att ärenden som berör personalen behandlas först med personalen. Trinet har sysselsatt personer för studentkåren. När det är fråga om personalförändringar måste saken behandlas i enlighet med Finlands lagstiftning.

Vi informerade om ärendet till medlemmarna och invånarna på AUS och AUS boendets webbplatser genast när samarbetsförhandlingarna rotts i land i december 2025.

Har AUS kopplats till den valda internetserviceleverantören?

Nej. AUS kan byta leverantör efter avtalsperioden.

Tilläggsinformation om ärendet ger:

Antti Ilmavirta
Verksamhetsledare
antti.ilmavirta@ayy.fi

Veera Kivivirta
Ekonomichef
veera.kivivirta@ayy.fi

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Totti ja Rico iloisina kampuksella
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya förstärkningar till påverkansteamet – Rico Martikainen och Totti Korpua anställda av AUS

Aalto-universitetets studentkår har anställt Rico Martikainen till chef för påverkan och kommunikation och Totti Korpua till påverkansexpert med ansvarsområdet utbildningspolitik. Martikainen inledde sitt arbete 25.5 och Korpua 7.4.
tuhkimontie
Pressmeddelande Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten

På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.