Tempaus-blodgivningskampanj – pågår till 5.11

Delta i Tempaus genom att ge blod. Denna kampanj är även öppen för alumner och studenter som inte har anmält sig till Tempausveckan, så låt oss alla delta tillsammans!
Tempaus

1. Ge blod på valfri Blodtjänst-ställe under kampanjen. Under Tempausveckan kommer det även att finnas möjlighet att ge blod i Otnäs, förutsatt att du inte är förstagångsgivare. Kom ihåg att ta med din legitimation och fyll i hälsodeklarationen i förväg!

2. Nämn i början av hälsointervjun att du vill delta i Tempaus-kampanjen.

3. Om du har anmält dig till Tempaus: Du kommer att få ett kort och/eller ett bevis i din blodgivningsapp som visar att du har deltagit. Genom att visa upp beviset för Tempaus-kommittén under Tempausveckan får du din Tempaaja-halarmärke.

4. Blodtjänst täcker taxikostnader om fyra personer delar samma resa. Mer information finns på Blodtjänsts webbplats.

5. Blodgivningskampanjen fortsätter till den 5 november. Samma dag finns det en blodgivningsplats i Dipoli, Otsvängen 24, Esbo. Boka tid för Dipoli-blodgivning: https://ajanvaraus.veripalvelu.fi/VP/location/Otaniemi

Mer allmän information om blodgivning finns på Blodtjänsts webbplats.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat