Påverka utvecklingen av Esbo och Otnäs genom att ställa upp som kandidat i Esbos kommunalval 2025
Varför kandidera?
Som student har du ett unikt perspektiv på stadsutvecklingen. Som Esbo stads befullmäktigad kan du märkbart påverka beslutsfattandet som gäller såväl studenternas vardag som stadens hela utveckling. Som befullmäktigad kan du vara med och försäkra att Otnäs förblir livskraftigt, hållbart och studentvänligt. Du kan till exempel befrämja följande:
- Utvecklandet av boende: Esbo stad påverkar byggandet av studentbostäder och rimligt prissatt boende genom planläggningen.
- Trafik och allmänna tjänster: I Esbos fullmäktige kan du påverka mängden och utvecklingen av kollektiva trafikförbindelser och cykelvägar.
- Trivsel och miljö: Befrämja underhållet av grönområden och utveckla Otnäs campus till en trivsammare plats för studenter och övriga invånare.
Som befullmäktigad kan du ta del av den stora beslutsfattandeprocessen där även hela Esbos stadsutveckling behandlas, men lokalpåverkan är oftast speciellt betydelsefullt. Otnäsområdet med sin stora studentgemenskap behöver röster som tar ansvar för dess specialbehov.
Esbos nuvarande fullmäktigepartier
Under den pågående valperioden sitter följande partier i Esbo stadsfullmäktige. Nedan finns mer information om hur du kan bli partikandidat.
Finlands Socialdemokratiska Parti (SDP)
Påverka framtiden!
Det är lätt att kandidera i kommunalvalet och partierna tar gärna emot nya medlemmar på sina listor. Alla som har rätt att rösta kan även ställa upp som kandidat på partiets lista. Om du är intresserad av miljöärenden, utbildning, teknologi eller stadens ekonomi, har du möjlighet att föra fram studenternas röst i Esbos fullmäktige.
Ta ett steg mot påverkan-kandidera i Esbos kommunalval 2025!
Read more news
Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper
Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur
Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs
I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.