Om kriget i Ukraina

AUS är bekymrad över de senaste händelserna i Ukraina och fördömer Rysslands krigshandlingar.
rauhankyyhky ja Ukrainan lippu

AUS är bekymrad över de senaste händelserna i Ukraina och fördömer Rysslands krigshandlingar.

Kom ihåg att det finns konfidentiell diskussionshjälp att få om situationen väcker oro och rädsla:

Vi påminner om att diskriminering, trakassering och hattal inte hör till denna situation. Om du stöter på osakligt beteende ta kontakt med AUS trakasseriombud hairinta(a)ayy.fi. Du kan också rapportera anonymt med blanketten.

AUS stöder och tackar Aalto-universitetets strävanden att erbjuda studieplatser för  ukrainska studerande som är under flykt. Vi stöder Aalto även i andra åtgärder.

AUS understöder ibruktagandet av FSF:s Student at Risk-stipendiesystem i Finland (text på finska). Idén är att möjliggöra studiernas fortsättning i Finland för studerande som flyr från konfliktområden utan att kostnader skulle uppstå för studeranden.

Vi har gett råd och kommer även i fortsättningen att villigt  ge råd till Aalto-universitetets ukrainska studerande och alla andra som krisen berör. I mars ordnar vi Community Dialogue- tillställningen gällande temat. Vi utreder även hur många nyutexaminerade Aalto-alumner som är i den situationen att deras uppehållstillstånd snart kan upphöra eller upphör. Vi har varid med i demonstrationen och uppmuntrar våra medlemmar med.

Om du kan och vill hjälpa krigsoffren i Ukraina så är det bästa sättet att donera pengar via pålitliga instanser. FSF har sammanställt en lista (på finska och engelska) på goda donationsmål och andra sätt hur en vanlig student kan hjälpa.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.
Havainnekuva Otakaari 15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 första ansökningsomgång börjar i mars

Ansökningen till Otsvängen 15 nya studentbostäder som byggs börjar 16 mars. 153 moderna bostäder blir färdiga i bostadsobjektet som planerats att motsavara den moderna studentens behov helt i kärnan av Aalto-universitetets campus.