Nya Design Notebook har publicerats

Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa

Design Notebook som AUS och TOKYO publicerar tillsammans är en anteckningsbok som fortsätter traditionen med studenternas designkalender. Anteckningsboken är mångsidig och lämpar sig för olika studieområden och som stöd för fritiden t.ex. för projekthantering och anteckningar.

Planeraren av anteckningsboken har valts med en öppen planeringstävling som AUS ordnade förra våren. Tävlingsvinnaren var Wenija Tang, magisterstuderande i Aalto-universitetets visuell kommunikationsdesign som fick planera den nyaste versionen av anteckningsboken.

”I anteckningsboken finns mångsidiga projekthanteringsegenskaper som förhoppningsvis ger många glädje i vardagen. Med svala färger ville jag skapa ett frächt och luftigt intryck”, berättar hon.

Anteckningsboken består av en anteckningsdel, planeringssidor (årsplan, månadsplan, projektplan, rutinvakt), infosidor och en campuskarta.

Tang fick inspiration för planeringen av anteckningsboken på en buddhistisk retreat i Kina.

”En tom anteckningsbok blev mitt enda verktyg för att spara tankar och fira tysta stunder, för användningen av telefon och övrig privat egendom var begränsat på retreaten. Jag delade upp sidorna manuellt i delar för att göra plats för spridda tankar och längre dagboksanteckningar. Jag ville också att längre skriverier och spridda bitar ryms på sidorna sida vid sida i Design Notebooks anteckningsdel”, beskriver Tang.

Anteckningsboken är en avgiftsfri medlemsförmån för AUS medlemmar. Böckerna delas ut på AUS servicebyrå och senare denna vecka studentrestaurang Kipsari.

Wenjia Tang

Wenija Tang är en illustratör och grafisk designer som kommer från Kina. För tillfället är hon andra årets magisterstuderande i Aalto ARTS magisterprogram för visuell kommunikationsdesign.
https://wenjiatang.com/
IG: @wtangart

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

OLL:n liittokokouksen taukojumppaa
Ajankohtaista Publicerat:

Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026

Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Student card
Ajankohtaista Publicerat:

Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler

Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.
Otakaari
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!