Nette Rimpioja valdes till viceordförande för Studerandenas Idrottsförbund
Den av AUS föreslagna Nette Rimpioja har valts till vice ordförande för OLL år 2025. Rimpioja är en erfaren påverkare inom ungdomsföreningar, såsom Finlands Ungdomsfullmäktiges Förbund och Pohjola-Nordens Ungdomsförbund. Hon studerar ekonomi vid Aalto-universitetet och är ordförande för påverkansutskottet i AUS delegation.
”Jag är tacksam för det förtroende jag fått från studentrörelsen! Jag lovar att arbeta ihärdigt för studerandenas välmående och stöda en idrottspositiv kultur i vårt samhälle”, kommenterar den nyvalda Rimpioja.
OLL är en intressebevaknings- och serviceorganisation som representerar alla högskolestuderanden i Finland både på nationell och internationell nivå. OLL:s mål är att studenterna ska röra på sig tillräckligt med tanke på sin hälsa och att nivån på högskoleidrottstjänsterna ska vara tillräcklig i det avseendet. Förbundsmötet väljer OLL:s styrelse och beslutar om förbundets verksamhet för det kommande året.
Read more news
AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
HRT-biljetten är en för dyr anskaffning
I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten
På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.