Medlemsomröstningen öppnar - berätta om din åsikt om internetsanslutningarnas hastighet och Trinets betydelse

AUS har mottagit ett medlemsomröstningskrav och beslutat öppna studentkårens historias första medlemsomröstning. Med omröstningen kartläggs medlemmarnas tankar om internetsanslutningens hastighet och Trinet-tjänsteleverantörens betydelse. Den elektroniska omröstningen är öppen 27.4 kl.12- 30.4 kl. 18.

Aalto-universitetets studentkår (AUS) har nyligen konkurrensutsatt hyresgästernas internettjänstleverantör varför serviceleverantören byts och Trinet som producerat internet internt avstås från. Orsaken är Trinets höga kostnader och att bemästra hyreshöjningspressen. För AUS är det viktigt som hyresvärd att sträva till att bemästra att studenternas boendekostnader höjs. Även delegationens och samarbetsorganet för boendets (ASY) mångåriga önskan har varit att bemästra hyreshöjningen. Du kan läsa mer i vårt  tidigare meddelande.

AUS har mottagit den 26.2 ett medlemsomröstningskrav gällande Trinets och AUS bostäders och lokalers internetanslutningshastighet. Medlemsomröstningen är ett sätt för studentkårens medlemmar att uttrycka sina tankar om någon enkild fråga. Enligt studentkårens stadgar 8 § måste en riktgivande medlemsomröstning ordnas om minst 500 medlemmar kräver det skriftligt av styrelsen eller då hälften av delegationsmedlemmarna kräver det på mötet. Med denna AUS historias första medlemsomröstning kartläggs medlemmarnas tankar om internetanslutningshastigheten och Trinet-tjänstens upplevda betydelse.

Medlemsomröstningen öppnar 27.4 kl. 12 och upphör 30.4 kl. 18. Samtidigt pågår även  AUS medlemsenkät, där du kan berätta om dina åsikter och önsekmål om AUS verksamhet mer omfattande.

Delta i omröstningen

Tilläggsinformation om medlemsomröstningen
Joona Lipponen, AUS styrelseordförande
joona.lipponen@ayy.fi

Du kan bekanta dig med initiativmakarnas sida här.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Publicerat:

AUS medlem – besvara medlemsenkäten!

Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s kommittéer!

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Ok15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!

Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!

I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.

Läs mer: www.ayyasunnot.fi