Joona Lipponen valdes till styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande
På sitt första möte tisdag 11.11 valde delegationen Joona Lipponen till AUS styrelsebildare och Henrik Starck till delegationens ordförande.
Joona Lipponen som valdes till styrelsebildare är sjätte årets studerande i fastighetsekonomi i programmet för stadsforskning och planering. Under det pågående året har Lipponen verkat i AUS ekonomidirektion och föregående år som styrelsemedlem med ansvar för AUS ekonomi och boende.
"Jag tackar delegationen för deras förtroende. Jag ser fram emot nästa år och de utmaningar och framgångar som följer med det. Det känns fantastiskt!” glädjer sig Lipponen.
Henrik Starck som valdes till delegationens ordförande är femte årets studerande i informationsteknologi. Det här året har Starck verkat som styrelsemedlem med ansvar för föreningarna och nya studerande. Han har erfarenhet av ordförandeskap i Teknologföreningen, har varit AUS delegationsmedlem och i Automations- och systemtekniksgillet.
”Tack för ert förtroende! Jag väntar med iver på möjligheten att bevisa att studentkårens förvaltning inte endast är bakom torra människor utan på riktigt inspirerande påverkan på studenternas villkor”, säger Starck.
Styrelsebildaren lägger fram ett förslag till styrelse för 2026 för delegationen. Ansökningen till AUS styrelse är öppen fram till 12.11 och styrelsemedlemmarna väljs på den nya delegationens andra möte 27.11.2025. Delegationen ordförande ansvarar allmänt för delegationens verksamhet, såsom mötesförberedelse och ordförandeskap. Ansökningen till platsen som delegationens viceordförande pågår fram till 27.11.
Grattis till alla som blivit valda och tack till dem som sökt till uppdraget!
Read more news
AUS medlem – besvara medlemsenkäten!
Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Sök till FSF:s kommittéer!
Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!
Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.
Läs mer: www.ayyasunnot.fi