HRT:s beslut om att höja priserna är en besvikelse
HRT: s styrelse beslutade att höja biljetternas priser med 3,1 procent nästa år. Prishöjningen pressar studenternas strama ekonomi även om höjningen är mindre än den ursprungliga förhöjningen på 6,4 procent. AUS har arbetat för att biljettpriserna inte skulle höjas utan att studenternas biljettpriser skulle sänkas.
Om frågan gäller en årlig höjning höjs studentens AB-månadsbiljett med upp till 5,6 euro fram till år 2028. Då skulle studerandebiljettens pris höjas med upp till 97 procent av nivån 2015.
”Beslutet är en stor besvikelse då alternativet även var att låta bli att höja biljettpriserna. En sådan här utveckling av studerande biljettpriset är rentav brutalt då studenternas försörjning redan färdigt är i vågskålen”, säger AUS styrelsemedlem Katariina Kokkonen.
AUS har efterlyst att HRT: s ökade kostnader ska täckas av kommunerna och inte resenärerna.
Tilläggsinformation:
Katariina Kokkonen
AUS styrelsemedlem som ansvarar för socialpolitik
katariina.kokkonen@ayy.fi
Read more news
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026
Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler
Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.