Grundstenen för bostadsprojektet Otsvängen murades i festlig stämning
Aalto-universitetets studentkårs nya studentbostadsprojekt byggs på en central plats i Otnäs. Grundstenen för projektet murades på onsdagen 16.4 i festlig stämning.
Murningen av grundstenen ordnades som en studentlik tillställning av AUS styrelse. Studentkårens anställda, styrelse och ekonomidirektionsmedlemmar samlades samt projektsamarbetspartners, representanter från Esbo stad och fullmäktige, byggare och studenter.
Öppningstalet hölls av AUS delegationsordförande Tilda Leikola. Hälsningstalen framfördes av Esbo stads livskraftschef Mervi Heinaro, Aalto University Campus Real Estate (ACRRE):s verkställande direktör Ville Jokela och av Varte Oy:s entreprenör Tuomas Parvia. "När det nya objektet blir färdigt år 2026 utvidgas Otnäs starka gemenskaplighet och unika energi till detta hus när Aaltostudenterna flyttar in. De gemensamma lokalerna och den levande grannskapen stöder gemenskapens uppkomst och stärker studerandeidentiteten. De nya studentbostäderna är ett konkret sätt att stöda studenterna och möjliggöra världens bästa studentliv. Med hjälp av bostäderna har allt fler studenter möjlighet till ett rimligt prissatt boende som en del av en växande gemenskap i Otnäs”, säger Tilda i sitt tal.
Efter talen murades tidskapseln som styrelsen byggt i jorden och alla villiga deltagare fick ta del av grundstenens murning.
I den kommande bostadsbyggnaden med 4–6 våningar och tre trappuppgångar byggs 153 bostäder - huvudsakligen ettor. Dessutom byggs även många gemenskapliga utrymmen i objektet. Bostadsbyggnadens lägenhetsyta är sammanlagt 4 465 m2. Bygganden uppvärms med jordvärme och på taket installeras ett solkraftverk 30 kWp. De nya hemmen blir färdiga hösten 2026.
Byggherre: Aalto-universitetets studenkår
Entreprenör: Varte Oy
Konstruktör: Arkkitehtitoimisto a-konsultit Oy
Read more news
Hur kan man få studiestöd på sommaren?
Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts
AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.
Medlemsomröstningens resultat är klart
Aalto-universitetets studentkår (AUS) ordnade sin historias första medlemsomröstning i slutet på april. Största delen av de som röstade önskade att internetanslutningen som ingår i hyran bibehålls som nu och anser att AUS ägda internettjänstleverantör Trinet är viktigt.