Otakaari 15 opiskelija-asuntohankkeen peruskivi muurattiin juhlavissa tunnelmissa

-
OK15 muuraus

Otaniemen kampusalueen keskeiselle sijainnille on rakentumassa Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan uusi opiskelija-asuntokohde. Hankkeen peruskivi muurattiin keskiviikkona 16.4. juhlavissa tunnelmissa.

Peruskiven muuraus järjestettiin opiskelijannäköisenä tilaisuutena AYY:n hallituksen toimesta. Paikalle kokoontui ylioppilaskunnan työntekijöitä, hallituksen ja talousjohtokunnan jäseniä, hankkeen yhteistyökumppaneita, Espoon kaupungin edustajia sekä opiskelijoita.

"Uuden kohteen valmistuttua vuonna 2026 Otaniemen vahva yhteisöllisyys ja ainutlaatuinen energia laajenevat myös tähän taloon, kun uudet Aallon opiskelijat muuttavat sisään. Yhteiset tilat ja elävä naapurusto tukevat yhteisön syntymistä ja vahvistavat opiskelijaidentiteettiä. Uudet opiskelija-asunnot ovat konkreettinen tapa tukea opiskelijoita ja mahdollistaa heille maailman parasta opiskelijaelämää. Asuntojen avulla yhä useammalla opiskelijalla on mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen osana kasvavaa Otaniemen yhteisöä", kertoi Tilda Leikola, AYY:n edustajiston puheenjohtaja avauspuheessaan. 

Tervehdyspuheita kuultiin myös Espoon kaupungin elinvoimajohtaja Mervi Heinarolta, Aalto University Campus & Real Estaten (ACRE) toimitusjohtaja Ville Jokelalta sekä urakoitsija Varte Oy:n toimitusjohtaja Tuomas Parvilalta. 

Puheiden jälkeen hallituksen laatima aikakapseli muurattiin maahan, ja kaikki halukkaat osallistujat pääsivät ottamaan osaa peruskiven muuraukseen. 

Tulevaan 4–6-kerroksiseen asuinrakennukseen, jossa on kolme porrashuonetta, valmistuu 153 asuntoa – pääosin yksiöitä. Lisäksi kohteeseen rakentuu paljon yhteisöllistä tilaa.  Asuinrakennuksen huoneistoala on yhteensä 4 465 m². Rakennus lämpenee maalämmöllä ja katolle asennetaan 30 kWp:n aurinkovoimala. Uudet kodit valmistuvat syksyllä 2026.

Rakennuttaja: Aalto-yliopiston ylioppilaskunta
Urakoitsija: Varte Oy
Suunnittelija: Arkkitehtitoimisto a-konsultit Oy

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Otakaari
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n uusi opiskelijatalo valmistui Otaniemeen – 153 uutta opiskelija-asuntoa

AYY:n uusi opiskelijatalo Otakaari 15 valmistui 31.7.2026 Otaniemeen. Rakennus tuo pääkaupunkiseudulle 153 uutta opiskelija-asuntoa, jotka tarjoavat kodin noin 200 Aalto-yliopiston opiskelijalle. Kaikki asunnot on jo vuokrattu.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

Esitys opintotuen kokonaisuudistukseksi on pettymys

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) antoi lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriön lakiesityksestä, joka koskee opintotuen kokonaisuudistusta. Esitys on pettymys, koska se ei ratkaise opintotuen ydinongelmia tai paranna opiskelijoiden toimeentuloa.